Załącznik 5b do norm СанПиН 3 1078-01, zatwierdzonych Rozporządzeniem Głównego Państwowego



бет1/6
Дата24.11.2017
өлшемі0.62 Mb.
  1   2   3   4   5   6
Załącznik 5b

do norm СанПиН 2.3.2.1078-01,

zatwierdzonych Rozporządzeniem

Głównego Państwowego

Lekarza Sanitarnego

Federacji Rosyjskiej

z dnia 14 listopada 2001 r. Nr 36
SUBSTANCJE AKTYWNE BIOLOGICZNIE,

SKŁADNIKI ŻYWNOŚCI I PRODUKTY, STANOWIĄCE ICJ ŹRÓDŁA,

KTÓRE MOGĄ WYWIERAĆ SZKODLIWY WPŁYW NA ZDROWIE LUDZKIE

PRZY WYKORZYSTYWANIU DO WYTWARZANIA

BIOLOGICZNIE AKTYWNYCH DODATKÓW DO ŻYWNOŚCI
(w brzmieniu Aneksu Nr 1, zatw. Postanowieniem Głównego Państwowego Lekarza Sanitarnego FR

z dnia 20.08.2002 Nr 27)


1. Rośliny, zawierające substancje o silnym działaniu, narkotyzujące lub trujące.

(wykaz wprowadzono Aneksem Nr 1, zatw. Postanowieniem Głównego Państwowego Lekarza Sanitarnego FR

z dnia 20.08.2002 Nr 27)


L. p.

Nazwa polska rośliny

Nazwa łacińska rośliny

Części roślin

1

Modligroszek pospolity

Abrus precatorius L.

Nasiona

2

Konitrut błotny

Gratiola officinalis L.

Wszystkie części rośliny

3

Miodla indyjska

Azadirachta indica A.

Juss.


– ” –

4

Tojad mocny

Aconitum L.

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

5

Aloes drzewiasty

Aloe arborescens Mill.

Wszystkie części rośliny

6

Aminek egipski

Ammi visnaga L.

– ” –

7

Rybitrutka indyjska

Anamirta cocculus L.

– ” –

8

Areka

Areca katechu L.

– ” –

9

Arnika górska

Arnica Montana L.

– ” –

10

Obrazki plamiste

Arum elongatum, Arum maculatum L.

– ” –

11

Bagno zwyczajne

Ledum palustre L.

– ” –

12

Badian, anyżek gwiaździsty

Illicum verum Nook.

– ” –

13

Gwajakowiec

Guajacum afficinale L.

– ” –

14

Wroniec widlasty

Huperzia selago L.

– ” –

15

Berberys syberyjski, zwyczajny

Berberis sibirica L.,

Berberis vulgaris L.



Korzenie, kora

16

Barwinek pospolity, różowy



Vinca erecta Regel et Schmalh., Vinca minor L., Vinca rosea L.

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

17

Obuwik

Cypripedium

– ” –

18

Zimowit

Colchicum

– ” –

19

Lulek

Hyoscyamus

– ” –

20

Pokrzyk wilcza jagoda

Atropa belladonna L.

Wszystkie części rośliny

21

Dziewięciornik błotny

Parnassia palustris L.

– ” –

22

Śnieżyca letnia

Leucojum aestivum L.

– ” –

23

Trzmielina zwyczajna

Euonymus europaea L.

– ” –

24

Żywotnik wschodni

Biota orientalis L.

– ” –

25

Ligustr pospolity

Ligustrum vulgare L.

Liđcie, owoce

26

Muchomor sromotnikowi

Amanita phalloides L.

Wszystkie części rośliny

27




Blepharis edulis

– ” –

28

Plesznik

Pulicaria uliginosa Stev.

– ” –

29

Złotokap zwyczajny

Laburnum anagyroides Medic., Cytisus laburnum L.

– ” –

30

Szczwół plamisty

Conium maculatum

– ” –

31

Bez

Sambucus edulus L.

– ” –

32

Rutewka

Thalictrum

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

33

Szupin (perełkowiec)

Vexibia pachycarpa

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

34

Szalej jadowity

Cicuta virosa L.

Wszystkie części rośliny

35

Aminek egipski

Visnaga daucoides

– ” –

36

Indyjski żeń-szeń Ashwagandha

Withania somnifera L.

– ” –

37

Orlik pospolity

Aquilegia vulgaris L.

– ” –

38

Wawrzynek

Daphne.

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

39


Czerniec gronkowy

Actaea erythrocarpa Fisch., Actaea spicata L.

Wszystkie części rośliny

40

Czworolist pospolity

Paris quadrifolia L.

– ” –

41

Konwalia majowa

Convolvulus arvensis L.

– ” –

42

Cieciorka pstra

Coronilla varia L.

– ” –

43

Ruta syryjska

Peganum harmala L.

– ” –

44

Juta kolorowa

Corchorus olitorius L.

– ” –

45


Jaśmin żółty

Gelsemium nitidum Mich.,

Gelsemium sempervirens Ait..



– ” –

46

Pelargonia

Pelargonium roseum Willd.

– ” –

47

Siwiec

Glaucium

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

48

Glediczja trójcieniowa

Gleditsia triacanthos L.

Wszystkie części rośliny

49



Miłek wołżański

Adonis apennina L.,

Adonis vernalis L., Adonis wolgensis, Adonis amurensis



– ” –

50

Wyka siewna

Vicia sativa L.

V. angustifolia



– ” –

51

Gorczyca polna

Sinapis arvensis L.

Wszystkie części rośliny w okresie owocowania

52

Bieluń

Datura.

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

53

Janowiec barwierski

Genista tinctoria L.

Wszystkie części rośliny

54

Pszonak siwy

Erysimum diffusum Ehrh.

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

55

Rzepień syberyjski,

rzepień ciernisty, rzepień pospolity,

Xanthium sibiricum L.,

Xanthium spinosum L.,

Xanthium strumarium L.,

X. Spinosum



Wszystkie części rośliny

56




Anabasis aphylla L.

– ” –

57

Pszonak

Erisimum flavum

– ” –

58

Wiciokrzew japoński

Lonicera japonica Thunb.

Wszystkie części rośliny

59

Szakłak pospolity

Rhamnus catharica L.,

Rhamnus dahurica Pall.



Zielone owoce

60




Zygadenus sibiricus L.

Wszystkie części rośliny

61

Ubiorek gorzki

Iberis amara L.

– ” –

62

Ipekakuana prawdziwa

Cephaelis ipecacuanha

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

63

Hyzop lekarski

Hyssopus officinalis L.

Wszystkie części rośliny

64

Knieć błotna

Caltha palustris L.

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

65

Pieprzycznik przydrożny

Cardaria draba L.

– ” –

66

Barwinek różyczkowy

Catharanthus roseus L.

– ” –

67

Łuszczec wiechowaty

Gypsophyla paniculata

Wszystkie części rośliny

68

Kasztanowiec zwyczajny

Aesculus hippocastanum

Nasiona potęgują efekt antykoagulantów: możliwe jest działąnie hepato- i nefrotoksyczne

69

Kwilaja właściwa

Quillaja saponaria

Wszystkie części rośliny

70

Toina konopiowata

Apocynum cannabinum L.

– ” –

71

Szczawik zajęczy

Oxalis acetosella L.

– ” –

72

Rącznik pospolity

Ricinus communis L.

– ” –

73

Pieprzyca gruzowa

Lepidium ruderale L.

– ” –

74




Atragene sibirica L.

– ” –

75

Krasnodrzew pospolity

Erythroxylum coca

– ” –

76




Acanthophyllum grandulosum Bge.,

Acanthophyllum paniculatum Rgl



– ” –

77

Konopie

Cannabis L.

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

78

Kopytnik pospolity

Asarum europaeum

Wszystkie części rośliny

79

Starzec

Senecio

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

80

Kroton przeczyszczający

Croton tiglium L.

Wszystkie części rośliny

81

Kruszyna pospolita

Frangula alnus Mill.,

Rhamnus frangula L.



– ” –

82

Grążel żółty, grążel drobny

Nuphar luteum L., Nuphar pumila

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

83

Kąkol polny

Agrostemma githago L.

Wszystkie części rośliny

84

Kokoryczka wonna

Polygonatum odoratum,

Polygonatum officinale

All.


– ” –

85

Trybula pospolita

Anthriscus caucalis Bieb.

– ” –

86

Kurzyślad polny

Anagallis arvensis L.

– ” –

87

Szkarłatka amerykańska

Phytolacca americana L.

– ” –

88

Konwalia

Convallaria

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

89

Ciemiężyk

Cynanchum atratum Bge.,

Vincetoxicum atratum

Bge. i inne


Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

90

Miodla pospolita

Melia azedarach L.

Wszystkie części rośliny

91

Stroiczka rozdęta

Lobelia inflata L.,

Lobelia sessilifolia

Lamb.


– ” –

92

Klematis

Clematis

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

93

Lotos indyjski

Nelumbium nuciferum Garth., Nelumbo speciosum Willd.

Wszystkie części rośliny

94

Pejotl

Lophophora williamsii L.

– ” –

95

Miesięcznik dauryjski

Menispermum dauricum L.

– ” –

96

Lnica pospolita

Linaria vulgaris Mill.

– ” –

97

Jaskier

Ranunculus

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

98

Magnolia wielkokwiatowa

Magnolia grandiflora L.

Wszystkie części rośliny

99

Mak wątpliwy

mak lekarski

mak wiosenny



Papaver dubium L.,

Papaver somniferum L.,

Papaver vernalis Maxi


Zielona masa, płatki kwiatów

100

Bokkonia sercowata

Macleaya cordata,

Macleaya microcarpa



Wszystkie części rośliny

101

Mandragora lekarska

Mandragora officinarum

– ” –

102

Komosa piżmowa

Chenopodium ambrosioides L.,

Chenopodium athelminticum L.



Wszystkie części rośliny, olej z nasion

103

Pszeniec różowy

Pszeniec gajowy

Pszeniec zwyczajny

Melampyrum arvense L.,

Melampyrum nemorosum L.,

Melampyrum pratense L.


Wszystkie części rośliny

104

Szczodrzeniec niski

Chamaecytisus ruthenicus

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

105

Września

Myricaria dahurica,

Myricaria trifora



Wszystkie części rośliny

106




Michelia fuscata Blume

– ” –

107

Wilczomlecz

Euphorbia

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

108

Ciemiernik

Helleborus L.

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

109

Nerecznica samcza

Dryopteris filix mas

Scott.


Wszystkie części rośliny

110

Muchomor czerwony

Amanita muscaria L.

– ” –

111

Mydlnica lekarska

Saponaria officinalis L.

– ” –

112

Gnidosz

Pedicularis

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

113

Naparstnica

Digitalis ciliata Trautv.

– ” –

114

Trędownik

Scrophularia

– ” –

115

Obwojnik grecki

Periploca graeca L.

Wszystkie części rośliny

116

Żywokost

Symphytum

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

117

Oleander pospolity

Nerium oleander L.

Wszystkie części rośliny

118

Kropidło wodne

Oenanthe aquatica L.,

Phellandrium aquaticum L.



Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

119

Jemioła pospolita

Viscum album L., Viscum coloratum

Wszystkie części rośliny

120

Turzyca

Carex brevicollis DC.

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

121

Ostrołódka kosmata

Oxytropis muricata,

Oxytropis pilosa L.



Wszystkie części rośliny

122

Rozchodnik

Sedum aizoon L.

– ” –

123

Parolist wschodni

Zygophyllum fabago L.

Z. brachypetalum



– ” –

124

Psianka słodkogórz, psianka czarna

Solanum dulcamara L.,

Solanum laciniatum Ait.,

Solanum nigrum L.

S. persicum



– ” –

125

Przestęp dwupienny

Brionia alba L., Brionia dioica L.

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

126

Pieprz betelowy

Piper betle L.

Wszystkie części rośliny

127

Przylaszczka pospolita (trojanek, trójczak, wilcza stopa)

Anemone hepatica L.,

Hepatica nobilis Schab i inne



Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

128

Poziewnik

Galeopsis

– ” –

129




Piscidia erythrina L.

Wszystkie części rośliny

130

Widłak goździsty

Widłak jałowcowaty



Lycopodium clavatum L.,

Lycopodium obscurum L.



– ” –

131

Kanianka pospolita

Cuscuta europaea L.

– ” –

132

Szelężnik włochaty

szelężnik mniejszy

Szelężnik większy

Rhinanthus alectorolophus (Scop.) Pall. (R. Major L.),

Rhinanthus minor L.,

Rhinanthus serotinus (Schoenh.)


– ” –

133

Przytulia właściwa

Galium verum L.




134

Stopkowiec tarczowaty

Podophyllum peltatum L.

Wszystkie części rośliny

135

Przebiśnieg

Galanthus woronowii Lozinsh.

– ” –

136

Bylica

Artemisia

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny (oprócz A. vulgaris)

137

Szczyr roczny

Mercurialis annua L.,

Mercurialis perrenis L.



Wszystkie części rośliny

138

Sasanka

Pulsatilla

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

139




Physochlaina physaloides L.

Wszystkie części rośliny

140

Głownia kukurydzy

Ustilago maydis DC

– ” –

141




Ceratocephala falcata L.

C. testiculata



Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

142

Rododendron

Rhododendron

– ” –

143

Ruta zwyczajna

Ruta graveolens L.

Wszystkie części rośliny

144

Szachownica

Fritillaria ussuriensis Maxi.

– ” –

145

Sassafras amerykański

Sassafras albidum

– ” –

146




Sueda physophora Pall.

– ” –

147

Plumbago

Plumbago europaea

– ” –

148

Siekierzyca gałęzista

Securinega suffruticosa

– ” –

149




Siegesbeckia orientalis L.

– ” –

150




Cida cordifolia, C. rombifolia

(zawiera efedrynę)

151

Lulecznica kraińska

Scopolia carniolica

Wszystkie części rośliny

152

Solanka

Salsola ruthenica

– ” –

153

Sorgo

Sorghum halepensis L.

– ” –

154

Groszek wiosenny


Lathyrus vernus L.,

Orobus vernus L.



– ” –

155

Buławianka czerwona

Claviceps purpurea Tul.

– ” –

156




Stellera chamaejasme L.

– ” –

157




Stephania glabra (Roxb.)

Miers.


– ” –

158




Strophanthus Kombe Oliv.

– ” –

159

Sumak jadowity

Rhus toxicodendron var.

Hispida Engel.



– ” –

160




Sphaerophysa sasalsula (Pall.) DC.

– ” –

161

Tytoń szlachetny

Nicotiana tabacum L.

– ” –

162




Thamus communis L.

– ” –

163




Thermopsis

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

164

Cis pospolity

Taxus baccata L.

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

165




Toxicodendron orientale Grune., Toxicodendron radicans L.

Wszystkie części rośliny

166

Smółka pospolita

Viccaria vulgaris,

Viscaria viscisa



– ” –

167

Krowoziół zbożowy

Vaccaria pyramidata Medic.

– ” –

168

Ungernia Siewiercowa,

ungernia Wiktora

Ungernia sewertzowii,

Ungernia victoris Vved.



– ” –

169

Fiolek przedziwny

Viola mirabilis L.

– ” –

170

Szkarłatka amerykańska

Cicuta maculata L.

– ” –

171

Trojeść

Gomphocarpus fruticosus L.

– ” –

172

Kokorycz pusta

Corydalis cava L.

– ” –

173

Cyklamen

Cyclamen adsharicum Pobed.

– ” –

174

Cyklamen europejski

Cyclamen europaeum L.

– ” –

175

Czaulmugra

Hydnocarpus kurzii (King.) Warb.,

Taractogenos kurzii King.



– ” –

176

Ciemierzyca

Veratrum

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

177

Chinowiec soczystoczerwony

Cinchona succirubra Pavon.

Wszystkie części rośliny

178

Ostrzeń pospolity

Cynoglossum officinale L.

– ” –

179

Glistnik jaskółcze ziele

Chelidonium majus L.

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

180

Ziarnopłon

Ficaria calthifolia Reichenb.

Wszystkie części rośliny w okresie dojrzewania owoców)

181

Efedra

Ephedra

Wszystkie gatunki, wszystkie części rośliny

182

Jalapa, jalapa meksykańska, wilec meksykański

Exogenium purga (Wend.) Benth., Convolvuluspurga Wen., Ipomoea purga Hayne

Wszystkie części rośliny

183




Jatrorrhiza palmata Miers.

– ” –




  1. Substancje, które nie są charakterystyczne dla żywności, roślin spożywczych i leczniczych.

  2. Nienaturalne substancje syntetyczne – odpowiedniki aktywnie działających substancji roślin leczniczych (nie stanowiących czynników esencyjnych odżywiania).

  3. Antybiotyki.

  4. Hormony.

  5. Potencjalnie niebezpieczne tkanki zwierzęce, wyciągi i produkty z nich, w tym:

- materiały ryzyka przekazania czynników chorób prionowych (encefalopatia gąbczasta bydła) – czaszka, w tym mózg i oczy, migdałki podniebienne, rdzeń kręgowy i kręgosłup byków (krów) w wieku powyżej 12 miesięcy, kóz (kozłów), owiec (baranów) w wieku powyżej 12 miesięcy lub posiadających siekacze trzonowe, przebijające się przez dziąsła; śledziona owiec (baranów) i kóz (kozłów);

- obiekty pochodzenia zwierzęcego – skorpion (Scorpiones L.) – całe ciało; muszka hiszpańska (Cantharis) – całe ciało; biedronka (Coccinella septempunctata L.) – całe ciało.

(p. 6 w brzmieniu Aneksu Nr 1, zatw. Postanowieniem Głównego Państwowego Lekarza Sanitarnego FR

z dnia 20.08.2002 Nr 27)



  1. Tkanki i narządy ludzkie.

  2. Drobnoustroje sporonośne (B. subtilis, B. lichenifornus itp.); przedstawiciele rodzin i gatunków drobnoustrojów, wśród których są rozpowszechnione umownie chorobotwórcze warianty drobnoustrojów (Enterococcus faecalis, faecium, Esherichia, Candida itp.); drożdże żywe.



  3. Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6


©stom.tilimen.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет