Сабақтың түрі: дәстүрлі Типі: Аралас сабақ Әдісі: Топтық, жеке, тірексызба т б



Дата22.01.2018
өлшемі27.01 Kb.
түріСабақ
Тақырыбы: Бұршақ тұқымдастары

1.Мақсаты: Бұршақ тұқымдас өсімдіктердің құрылысымен, шаруашылықтағы және табиғаттағы маңыздылығын түсіндіру.

2.Дамытушылық: әр оқушының қабілетін шыңдап, ізденімпаздығын, жауапкершілігін дамыту.

3. Тәрбиелік: әлеуметтік жағдайынан, дамыған ұтымды ойлап, белсенді қимылдайтын өзгенің пікірін сыйлап, төзімділікпен тыңдай білетін саналы ұрпақ тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: дәстүрлі

Типі: Аралас сабақ

Әдісі: Топтық, жеке, тірексызба т.б.

Көрнекілігі: бұршақ тұқымдастардың суреті, сайд, таратпа материалдар т.б.

Пәнаралық байланыс: экология, химия

Сабақ барысы:

І.Ұйымдастыру

ІІ. Үйтапсырмасын сұрау

«Білім минуты» Сұрақтар қою

1.Алқа тұқымдастарына жататын өсімдіктерді ата.

2. Алқа тұқымдасына жататын өсімдіктердің ерекшелігі неде?

3. Неліктен кіріккен гүлділер деп аталады?

4. Алқа тұқымдасының жемісі.

5. Алқа тұқымдасының сан мөлшері.

6. Меңдуананың жемісі қандай?

7. Қазақстанда алқа тұқымдасының

сан мөлшері?

8. Алма емес, ащы дәмі бар,

Қияр емес, күлгін қара.

Кальций, фосфор, темірі бар-

Тұрған бойы адамға пайда.

Жұмбақтың шешеуі не?

9. Алқа тұқымдастарының гүлінің формуласы қандай?

ІІІ. Өткен тақырыпты бекіту

ТЕЛЕГРАММАЖіберілген бос сөздерді толықтырып жіберіңіз

1. Тағамға ...................,.......................,................. пайдаланады. 2. .............,............... - нағыз улы өсімдіктер. 3 ........................... және ................. сәндік өсімдіктер.

Дұрыс жауабы: 1. Тағамға баклажан,қызанақ,балгар бұрышы пайдаланады. 2. Меңдуана,сасық меңдуана - нағыз улы өсімдіктер. 3 Шырайгүл және қызылқұлақ сәндік өсімдіктер



ІҮ. Жаңа сабаққа дайындық.

Бұлненің суреті? Бұршақ

Ү. Жаңа сабақ барысы



Бұршақ тұқымдастар: 12000/650 түр ҚР-да

  • Ағаш, шала бұталы, шөптесін.

  • Гүлшоғыры-шоғырбас, шатырша, масақ, 5 тостағаншасы біріккен, 5 күлте жапырақшасы 1 «желкен», 2«ескек», 2«қайықша», аталығы 1+(9), аналық саны -1

  • Жемісі –құрғақ бұршаққап.

  • Гүл формуласы

  • Т(5) К 3+(2) А 1+(9)Ж1

  • Тамыр түкшелері арқылы

бос азотты сіңіреді


ҮІ. Жаңа сабақты меңгергендігін тексеру

1.Сематикалық карта



Өсімдік атауы

Тағам

Мал азығы

Дәрілік

Улы

Бұршаққап

Асбұршақ

+

 

 

 

+

Жантақ

 

+

 

 

+

Жалаң қызыл мия

 

 

+

 

+

Тентек мия

 

 

 

+

+

2.Мини тест Тек қана бұршақ тұқымдас өсімдіктерге тән белгілерді теріп жаз.



    1. Жемісі-жидек.

    2. Гүлшоғыры-шоғырбас.

    3. Гүл формуласы Т(5) К5 А ∞ Ж1.

    4. Гүлі біріккен -5 тостағанша.

    5. Жемісі-бұршаққап.

    6. Гүлі бірікпеген – 5 күлтежапыраша.

    7. Гүлінде аталығы көп, кейде 4-8-9.

    8. Гүлінде аталығы- 10, аналығы -1.

    9. Тамырында азот жинақталады.

    10. Тұқымында эндоспермі болмайды.

ҮІІ. Бекіту

Зетрханалық жұмыс №25



ҮІІІ. Үйге тапсырма

Іздену жұмыстары таңдаумен:асбұршақ пен үрмебұршақ маңызын жазып келу



Сурет салу. 112беттегі 1,2,3 тапсырма
Каталог: uploads -> doc -> 081a
doc -> Сыныптан тыс сағат Тақырыбы : «Наурыз тойы» Ұлттық ойындар №3 9-10-11-сынып
doc -> Сабақтың тақырыбы Ішкі, сыртқы және аралас бездер Жалпы мақсаттары
doc -> Сабақ жоспары Мұғалім: Сабыргалиева Гулсім Сәлімқызы Сынып: 8 " а "
doc -> 1. Хлоропластары көп ұлпа a фотосинтездеуші ұлпа
doc -> ДСҰ- ның Саудадағы техникалық кедергілер жөніндегі комитеті 2015 жылдың 1-30 қараша аралығында жарияланған хабарламалар тізімі
081a -> Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қаласы


Достарыңызбен бөлісу:


©stom.tilimen.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет