Сабақтың тақырыбы 3 Газдың қысымы. Ауырлық күшінің әрекетінен сұйықтар мен газдарда болатын қысым



Дата14.06.2018
өлшемі55.92 Kb.
#74676
түріСабақ

Қысқа мерзімді жоспарлау үлгісі
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Ғазиз Байтасов атындағы орта мектеп

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Джумахановыа А А

Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

7.3.1.4.

Газдың қысымы. Ауырлық күшінің әрекетінен сұйықтар мен газдарда болатын қысым



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.1.4.

Газдың қысымы. Ауырлық күшінің әрекетінен сұйықтар мен газдарда болатын қысым



Сабақтың мақсаты

газдардың қатты денелер мен сұйықтардан өзгеше қандай қасиеттері бар екендігін, ауырлық күші әрекетінен сұйықтар мен газдарда болатын қысым қандай шамаларға тәуелді болатындығын тәжірибелер арқылы ұғындыру

Бағалау критерийі

Газдың қысымы.

Ауырлық күшінің әрекетінен сұйықтар мен газдарда болатын қысым



Тілдік мақсаттар

Негізгі сөздер мен сөз тіркестері: газ қысымы, температура, ауа сорғысы, газ молекуласы, көлем.

Құндылықтарға баулу

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы.

Пәнаралық байланыс

Математика

Алдыңғы білім

«Оқушылардың берген сұраққа жауабы» әдісі бойынша

  1. Қысым дегеніміз не?

  2. Паскаль заңына қалай тұжырым жасауға болады?

  3. Қатты дене қысымды қалай жеткізеді?

  4. Сұйықтар мен газдар неліктен қысымды барлық жаққа бірдей жеткізеді?

  5. Паскаль қандай тәжірибие жасады?

Сабақ барысы:




Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

1. Тұлға аралық байланысты орнату.

2. Сыныппен амандасу.

3.1,2,3сандар арқылы 3 топқа бөлу. Қысым, тығыздық, биіктік шамалары бойынша

Үй тапсырмасы «Серпілген сауал»


  • зат қандай күйде болады?

  • газдардың қатты денелер мен сұйықтардан айырмашылығы неде?

  • Қысым деп нені айтады?

  • Қысымды қалай анықтайды? (тақтаға формуланы жазу)

  • Осы формуладан әрекет ететін күш пен ауданды қалай анықтауға болады?

  • Қысымның өлшем бірлігі не?

  • 1Па қысым неге тең?

  • Қысымды арттыруға немесе кемітуге бола ма? Ол үшін не істеу қажет? (мысал келтіру)

  • Тақтадағы сурет не туралы? Қатты денелер түсірілген қысымды қалай жеткізеді? Оны қалай түсіндіруге болады?

  • Паскаль заңы қалай оқылады?

  • Пакет ішіне ауа толтырып жабылады. Пакетті айналдыра отырып, ішіндегі қысымды арттырып, пакет жарылады.

Сұрақ: Пакет ішінде не болды? (ауа), қалай ойласыңдар пакет неліктен жарылды?

Оқулық

Постер


Маркер

Слайд


Видео

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі бойынша

Газдың қысымы неден пайда болады және неге тәуелді болатынын анықтайық.

Ол үшін топ мүшелері бірлесе отырып келесі тапсырманы орындаңыздар.

Тақтада үш күйдегі молекулалардың орналасуы туралы суреттер көрсетіліп тұр. Олар қай күйге Үш күйдегі заттардың қасиеттері мен молекулалардың қозғалысы туралы ақпаратты анықтайық.



1-ТОП



Қатты

Сұйық

Газ

Нақты көлемі бар

Нақты пішіні бар

Молекулалар белгілі ретпен орналасқан

Молекулалар тербеле қозғалады









Осы кестеден газ күйіндегі молекулалардың қозғалысына назар аударайық. Молекулалар қалай қозғалады? Яғни, газда қысым неден пайда болады?

2- ТОП

Газ қысымы неге тәуелді болады? (Электрондық оқулық бойынша тәжірибені көрсету).




3-ТОП Берілген құралдарды пайдалана отырып газдардың ыдыс табанына түсіретін қысымы қандай шамаға тең болатындығын түсіндіру.

№1 анықтама, формула жазу

№2 кесте толтыру

Физикалық шама

Белгіленуі

ХБЖ

Есептеу формуласы





































№3 есеп қысымды анықтау





Сабақтың соңы

"Не үйрендім?,Не қиын болды?Нені білгім келеді?" әр оқушыға жеке парақтар тарату.Топтардың бағалау парағын топ лидерлері баяндайды.

Тобындағы сабаққа бесенді қатысқан оқушылардың жинаған жұлдызшаларын санайды, мадақтайды

"8"-"10" жұлдызша --"5"

"5" -"7" жұлдызша -- "4"

"1" -"4" жұлдызша --"3"

Кері байланыс: Бағдаршам тәсілі



Үйге тапсырма


кесте

Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

«Сұрақтар шеңбері» әдісі бойынша


Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
«Бес бармақ» әдісі бойынша

«От шашу» әдісі бойынша

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия




Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізіледі ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?




Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?



1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?








Достарыңызбен бөлісу:




©stom.tilimen.org 2023
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет