     Қарағанды облысы
Шет ауданы
Көктіңкөлі ауылы
Көктіңкөлі орта мектебі
Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі
Досанова Меруерт Рахметтулиновна
Сабақтың тақырыбы: Қ.Ысқақов. «Жүз жылдық жара», «Қоңыр күз еді».
Сабақтың мақсаты: 1. Шығармалардың мазмұнын, тақырыптық идеялық негізін талдауға көмектесу.
2. Талдап, жинақтап ойлауын, пайымын, әңгімелеу қабілетін жетілдіру.
3.
Сабақтың түрі: Жигсо І,ІІ
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды түгендеу
2. Үй тапсырмасын тексеру
Баубек Бұлқышев «Шығыс ұлына хат» (публ. очерк)
3.1.- Жүз жылдық жара деген не?
- Жазушы нені «Жүз жылдық жара» деп сипаттаған?
- Өздеріңіз нені жүз жылдық жара деп ойлар едіңіздер?
3.2. Нөмірленіп, топтасып отырады.
№1-ге 165-167-бет
№2-ге 167-169-бет
№3-ке 169-173-беттерді оқу
3.3. Мазмұнына жоспар құру.
3.4. Жұпта әңгімелеу.
3.5. Ортаға әңгімелету
4. –Шығармада қандай мәселе көтерілген?
-Жазушы нені жүз жылдық жара дейді?
халық тұрмысы ырым
Шығармаға арқау болған өмір көрінісі
киелілік адам пейілі
халық қалаулысы соғыс зардабы
№1 сарапшы парағы
-
Мыңбұлақ ауылының сипаты қандай?
-
Мыңбұлақтың бөркінің төбесіндей боп Байшынар неге жалғыз қалды?
-
«Халық сенімі – ұлы күш» тақырыбында ой-толғау жаз.
№2 сарапшы парағы
-
Орман ортасындағы кішкентай көлшік сипаты қалай суреттелген?
-
Жуанқұл, Дадабай, Қабасақалдар кімдер?
-
Олардың іс-әрекетіне сипаттама бер.
№3 сарапшы парағы
-
Жуанқұл тағдыры сендерді қандай ойға жетелейді?
-
Халық сенімі туралы айт. Әңгіме мазмұнынан қандай ырымдарды байқайсыңдар? Тыйым сөз деген не?
5.Қалихан Ысқақ «Қоңыр күз еді» шығармасын оқу, талдау.
6. Үйге: «Байшынар неге күңіренеді» тақырыбында шығарма жазу.
Сабақтың тақырыбы: Қ.Аманжолов «Өзім туралы», «Ақын өлімі туралы аңыз» шығармаларының тақырыптық идеялық негізі, көркемдік ерекшелігі
Сабақтың мақсаты: 1. Шығармалардың тақырыптық идеялық негізін, көркемдік ерекшелігін талдауға көмектесу.
2. Талдап, жинақтап ойлауын, пайымын, сөздік қорын, мәнерлеп оқуын дамыту.
3. Өзін-өзі тануға, патриотизмге баулу.
Сабақтың түрі: Жигсо ІІ
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды түгендеу
-
Үй тапсырмасын тексеру
Ғ.Мүсірепов әңгімелерінен қандай ой түйдініздер?
«Ананың анасы» әңгімесінің идеясы
|
«Боранды түнде» әңгімесінің идеясы
|
|
|
Ортақ идея
|
-
Шығарманың құрылысы туралы оқып шық. (120-121-беттер)
Екі шығармаға талдау жаса.
-
Ортаға салу (талдау)
-
- Әңгіме кімнің атынан баяндалады?
- І жақта баяндалған әңгіменің әсері қандай?
-
Қ.Аманжолов туралы әңгімелету (132-бетті оқыту)
-
«Мен кіммін?» деген сұраққа жауап жаз.
- Өз бойыңдағы 10 жақсы қасиет, 3 кемшілік дегеніңді ата.
-
Қ.Аманжолов өзі туралы не деген екен?
-
133-бетті оқу.
-
Өлеңнің негізінде қандай көңіл-күй басым?
-
қайғы, мұң;
-
шаттық, қуану;
-
берік сенім, үміт;
-
асқақ арман, өршіл мақсат;
-
өсиет-өнеге.
4.2. №1 - өзі жайлы
Өмір мен өлім туралы (теңеу)
№2 - өзі жайлы
Ақындық, оның мақсаты (эпитет)
№3 - өзі жайлы
Болашаққа өсиет
Туған ел туралы (метафора)
4.3. Әр топта ортаға салу.
5. Поэманы оқып шығу.
5.2. Сөздік жұмысы
Мина -
Динамит –
Пілте –
-
1. Соғыс сипатын танытатын сөздерді теріп жазу.
-
Соғыстың зұлматын танытатын сөздер.
-
Соғыстың аяусыз, қаныпезер әрекетін танытатын сөздер
-
Теңеу, кейіптеу, эпитет сөздерді табу.
Батырдың сипаты
|
Пікір, көзқарас
|
|
|
|
| -
Ұлттық сипат.
-
Үйге: Көркемдік ерекшелігіне қарай талдау.
Достарыңызбен бөлісу: |