Сабақтың мақсаты: Білімділік: оқушыларға «Қоршаған ортаны қорғау» тақырыбын меңгерту



Дата13.01.2019
өлшемі116.24 Kb.
#97848
түріСабақ
«Қоршаған ортаны қорғау»

«Защита окружающей среды»

Дата 02.02. 2015г.

Класс 6 «В»

Сабақтың мақсаты: Білімділік: оқушыларға «Қоршаған ортаны қорғау» тақырыбын меңгерту, жаңа сөздерді дұрыс айтуға жаттықтыру.Табиғат тақырыбын оқу, жазу, ойнау арқылы талқылауға үйрету. Осы мақсатқа жету үшін бірнеше стратегияларды қолдану арқылы оқушылар: 
1.Бір бірінің пікірін құрметтейтін орта қалыптасады.

2. Анық және нақты мақсат қоюға мүмкіндік туады. 
3.Табиғат тақырыбын талқылауға белсенділікпен қатысуға үйренеді. 
4. Шығармашылықпен жұмыс істеуге ұмтылады. 
5. Өздерінің айтқан, жазған жауаптарына толғанып ойлауын қамтамасыз етеді. 
6.Ойлау қабілетін дамыту аркылы өз ойын 
тұжырымдауға және басқалардың көзқарасын сыйлауға үйренеді. 
Дамытушылық: логикалық ой-өрістерінің қеңеюіне жағдай 
жасау, сабақта сөйлеу, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру. 
Тәрбиелік: оқушылардың жалпы табиғатқа деген көзқарасын қалыптас- 
тыру, қоршаған ортаны аялай білуге,табиғатты,туған жерін, Өз Отанын сүйе білетін Азамат болуға тәрбиелеу. 
Пәнаралық байланыс: тарих,әдебиет,табиғаттану,орыс тілі. 
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: баяндау,әңгімелеу,сұрақ-жауап,ой шақыру,топтастыру,еркін жауап , мәтінмен жұмыс диалог, ой толғаныс семантикалық карта,бейнефильм. 
Сабақтың көрнекілігі: табиғат жайында жазылған нақыл сөздер, суреттер, тыйым сөздер, : компьютер, мультимедиялық проектор, экран, бағалау критерийлері,тірек сызбалар, мәтін басылған қағаздар, маркерлер, бейнефильм,музыка. 
Алдын-ала дайындық жұмыстары: Сабақ басталмай тұрып оқушыларды 3 топқа бөлу.Оқушылар өздерінің аттарын және топ басшысын таңдап алуы керек.Топ басшысы сабақ барысында сұрақтарды таңдайды.

Сабақ барысы:
1-2 слайд.Мұғалімнің кіріспе сөзі

Табиғат деген бұл мөп-мөлдір бұлақтар,қырдағы әдемі гүлдер,көлдегі балықтар,көк аспан бір сөзбен айтқанда бізді қоршаған орта.Природа – это светлый ручеек, пестрые цветы на лугу, у реки, рыба, что плещется на зорьке в пруду, это небо - словом, все то, что вокруг нас, в лесу, в поле.

Табиғатты сүю үшін оның сұлулығын көре білу керек.Чтобы полюбить природу, надо суметь увидеть ее неповторимые красоты.

Біз бүгін керемет саяхат жасаймыз, саяхатымыз әсерлі болуы үшін бізге интерактивті ойын көмектеседі. Мы с вами совершим необычный поход – поможет нам в этом интерактивная игра.

Ойын барысында өз білімдеріңді көрсетулерің керек.В ходе игры вы должны будете продемонстрировать свои знания.

Ал сендерге көмектесетін мультфильм кейіпкері Маша. А помогать вам будет Машенька – любимая многими героиня мультипликационного фильма.

Итак, в добрый путь, ребята! Іске сәт,ойынымызды бастайық!

(Әр топ өздерін таныстырады)

Топ басшылары кезекпен сұрақтарды таңдайды
3 - слайд Ойын
4-8 слайд 1-категория. Мақалды аудар, аяқта

Переведи и закончи пословицу

Су да басынан тұнады.


В истоке реки вода всегда чистая.
Жердің көркі тал болар, елдің көркі мал болар.
Земля богата деревьями, а народ – скотом.
Жер – семіз, от – арық.
Земля одаряет, огонь уничтожает.
Ағаш та ылғалды жерде көгереді.
Деревья на влажном месте зеленеют.
Жемісті ағаштың басы төмен.
Дерево с плодами опускается низко.

9-13слайд 2-категория Сөзжұмбақты шеш. Отгадай кроссворд

9-слайд Төрт аяқты, 
Мың таяқты.
(Кірпі)




10-слайд Түсі қара мақпалдай
Төсі ақ сыр жаққандай.
Ұшса оқтай зулайды,
Көктен жұлдыз аққандай (қарлығаш)
11-слайд Қашаудай мықты тұмсығым,
Бәске тігем, бұл шыным.
Құрт - қоңыз, шыбын аулап жарысам,
Орман дәрігері болып табылам. (тоқылдақ)
12-слайд Ыржаяды, күледі,
Басқан ізді біледі.
Таусылмайтын шабысы,
Жұртқа мәлім жүрісі.

(Түлкі)
13-Слайд Демсіз-үнсіз,


Жүрсе-үнсіз.
Басса ізі жоқ,
Жүрсе жолы жоқ.
(Балық)

14-18 слайд. 3-категория Қызықты сұрақтар «Құстар біздің досымыз»
14-слайд Құстарды тап. Угадай птиц

1. Жылы жаққа қай құс бірінші болып ұшып кетеді?

(тырна)

2. Түнде аң аулап,күндіз ұйықтап,тышқандармен қоректенетін қандай құс?



( жапалақ)

3. Қай құс балапандарын тастап кетеді?

(көкек)

15-слайд Қай құстың ұясы? Чье гнездо?

Ответ: 1 –шымшық -дрозд, 2 – сарықас пеночка, 3 – сауысқан сорока.

16-слайд «Бұл қай құс?»

Үйде отырады, жатпайды,

Көзін терімен қаптайды.

Жазда бекер тұрса да,

Бергенді қыста ақтайды. (Бүркіт –беркут)
Балпаң-балпаң басады, 
Адамнан қатты сасады. (Үйрек -гусь)

Тал басында ағаш үй,

Терезесіз тамаша үй.

Соны мекен етеді,

Қыста алысқа кетеді. (Торғай –воробей)

Кішкене ғана бойы бар құс (Шымшық – синица)

Бірінші болып жылы жаққа ұшып кететін құс? (Тырна – журавль)

17-слайд Ойын «Иә-Жоқ»

Алғашқы көктем құсы -грач +

Қазақстанда түлкі мекендемейді -

Біздің био.орталықта түлкі бар ма? +

Көгершін бейбітшілік құсы ма? +

Ертіс өзенінде пингвиндер бар ма? -



18-слайд «Құстарды құрастыру». Собрать пазлы

Бұл ойын тапсырмасы әр топтағы ноутбуктарда сақталған

Қай топ жылдам құрастырса, сол топ жеңеді
Игра пазл установлена на ноутбуках каждой команды

(Командам дается по пазлу, кто первый соберет тот и выигрывает)
19-23 слайд 4-категория «Жануарлар». «Животные»

Мұғалім:

Көбінесе адамдар ормандағы аңдарды емін еркін өмір сүреді деп ойлайды.Өйткені олар жыртқыштар.Табиғат ешкімді өкпелетпеген.Бұғының-мүйізі бар, доңыздың азуы мен қалың терісі,қоянның құлақтары мен жылдам аяқтары бар.Бірақ аңдардың ең жылдамы,ең ақылдысы,ең айлалысы ғана өмір сүре алады.

Многие думают, что зверям в лесу живется легко. Ведь они сильные, у них острые зубы, цепкие когти. Никого природа не обидела. У оленя - большие рога, у кабана мощные клыки и толстая кожа, у зайца - чуткие уши, косые глаза и быстрые ноги. Но выживает тот, кто ловчее, умнее, хитрее, кто лучше приспособлен к трудной и опасной жизни.


19-слайд Жұмбақ  Загадка

Маң-маң басып келеді,


Тапырақтап желеді.
Мойны ұзын, үсті тау,
Ертеден елге бел еді.
Түйе.

20-слайд Какое животное?

1.Көзімді ашып ұйықтаймын

Я сплю с открытыми глазами? (Рыба –Балық   )

2. Қыста-аппақ, жазда-қоңыр

Я зимой — белый, а летом — рыжевато-коричневый? (Заяц - Коян)

3. Аса бағалы бұғымын мені арнайы баптайды

Я благородный олень, меня разводят в питомниках. (Марал- Марал )

4. Кіп-кішкентай сұп-сұрмын

Я, маленькая и серенькая, строю норку. Здесь я делаю запасы семян. (Мышь- Тышқан)

5. Ормандағы сұр жыртқышпын

Я, серый, лесной хищник (волк - қасқыр)

6 Адамдарға бал беремін

Я, даю людям мед (пчела – бал ара)

21-слайд Ертегідегі жануарлар мінезі Какой у животного характер в сказке?

Ответ: Волк - хищный, но доверчивый. Қасқыр-жыртқыш,бірақ сенгіш

Лиса – хитрый, но смелый. Түлкі-қу,бірақ батыл

Заяц – трусливый, но доверчивый. Қоян-қорқақ,бірақ сенгіш

Медведь – неловкий, но добрый. Аю-епсіз,бірақ мейірімді


22-слайд Ізшіл. Следопыт

Ответ: 1- қасқыр - волк, 2 – қоян -заяц, 3 – түлкі - лиса, 4 – бұлан - лось,

5 – құну - росомаха, 6 –аю - медведь.



23-слайд Сан есімді қайталау О животных в цифрах

(ответить на казахском языке)

Сколько весит самый маленький зверёк на планете – карликовая белозубка? (1 грамм)

Сколько весят белый медведь и индийский буйвол? (1 тонна)

Сколько минут требуется бобру, чтобы свалить дерево толщиной около 10 сантиметров? (2 минуты)

Какова длина рога индийского буйвола? (2 метра)

На сколько градусов Цельсия повышается температура тела гепарда после бега на 180 м? (1,5 Со )

Сколько литров крови пропускает за секунду сердце жирафа? (1 литр)

24-29 слайд

5-категория . "Экологиялық марафон".

«Экологический марафон»

Мұғалім:


Наша прекрасная, удивительная планета, несмотря на свой почтенный возраст, полна загадок. Стоит нам присмотреться, прислушаться к окружающему миру и нам откроется множество тайн.

Все в нашем мире взаимосвязано, природа хрупка и ранима, а последствия грубого, бездумного отношения к животному и растительному миру могут быть катастрофическими. А ведь планета у нас одна, одна на всех и другой такой не будет.



24-25 слайд «Сиқырлы қобдиша» сұрақтары. Вопрос из «Волшебной коробки»

Бұл зат - мөлдір, түссіз немесе боялған жұқа, жасанды материал. Негізінен, азық-түлік, парфюмерия, фармацептика, галантерея бұйымдарын орау үшін қолданылады. Ал қазір жер шарының ең негізгі қоқысына айналды.


Это средство было изобретено, как дорогое упаковочное, например, для ценных подарков, цветов, ювелирных изделий. В наши дни, сохранив свои функции, это стало чуть ли не главным мусором планеты. (Целлофан)

26-слайд Сұрақ . Вопрос.

Қазақстанда неше қорық бар?

Сколько заповедников в Казахстане? (10)
27-слайд « Жақсы – жаман» ойыны. Игра: “Хорошо – плохо”

Ормандағы қоқыс

Мусор в лесу (плохо)
Жануарларды өлтіру

Убивать животных (плохо)
Посадка деревьев (хорошо)

Ағаш отырғызу
Кормить птиц зимой (хорошо)

Қыста құстарға тамақ беру
Орманда от жағу

Жечь костры в лесу (плохо)

28-слайд Экологиялық белгілер Экологические знаки

Мына белгілер нені білдіреді? Что обозначают эти знаки?


  1. Лекарственное растение –

Дәрілік өсімдік

  1. Нельзя ловить рыбу –

Балық аулауға болмайды

  1. Не руби деревья –

Ағаштарды кеспе

  1. Не топчи растения –

Өсімдіктерді баспа

  1. Не рви цветы –

Гүлдерді жұлма

  1. Нельзя охотится –

Аң аулауға болмайды
29-слайд Сөздерді қолдана отырып,қорытынды жаса.

Сделай вывод используя данные слова.
Жасыл желекке,орман-тоғайға байланысты тыйым сөздер : 
«көкті жұлма», «орманды өртеме “, «жалғыз ағашты кеспе»

Жан – жануарларды аялау, қорғау жайлы тыйым сөздер: «аққуды атпа», «ұяны бұзба»,»өрмекшіні өлтірме». 
Халық ұғымында «табиғат» - деген ұғым «туған жер» деген сөзбен мағыналас айтылады.Мысалы: «Туған жердің топырағы да киелі», «Жері байдың - елі бай», «Жер – ана , ел- бала». 

30-слайд Физ. Минутка

31-слайд мұғалімнің қорытынды сөзі. заключительное слово учителя.

Қазақстан Республикасының Конституциясында « Қазақстан Республикасының әрбір азаматы табиғатты қорғауға және сақтауға міндетті» делінген.
Туған жерді сүю – парыз,
Сүю үшін білу – парыз
Қасиетін ұғу – парыз,
Күзетіңде тұру – парыз

Ендеше, Отанымызды, атамекен жерімізді аялай білейік, қадір тұтайық!
«Атамекен» әні орындалады

Входи в природу другом, хозяином, но не жестоким, не равнодушным, а заботливым, внимательным, добрым и чутким!

Қоңырау соғылды,  Сабақ аяқталды, сау болыңдар!
Үйге тапсырмасы дом. Задание : Табиғат туралы сөзжұмбақ жасау және мақал- мәтелдерді,  тыйым сөздерді жаттап келу. 

Бағалау: Ал енді,балалар,білімдеріңді бағалаймын. 




Каталог: wp-content -> uploads -> lessons
lessons -> Тело большинства моллюсков покрыто раковиной, образованной в результате накопления извести в поверхностных слоях кутикулы
lessons -> Сабақтың тақырыбы: Лейкоциттер, олардың құрылысы мен қызметі. Сабақтың мақсаты
lessons -> 1 тақырып: Молекулалық биология пәніне кіріспе «Молекулалық биология»
lessons -> Ақуыздар. Ақуыздардың қызметтері. Ақуыздардың аминқышқылдық құрылымы
lessons -> Сабақтың тақырыбы: Қанайналым мүшелері. Жүрек
lessons -> Оқушылардың витаминдер туралы білімін толықтыру, дамыту. Оқушылардың витаминдер туралы білімін толықтыру, дамыту
lessons -> Сабақтың мақсаты Танымдық: Көз қызметі, оның бұзылуы, көз гигиенасы туралы оқушыларға түсінік беру
lessons -> Сабақтың тақырыбы: Қазақтың ұлттық тағамдары. Сабақтың мақсаты
lessons -> Сабақтың тақырыбы: Жасушадағы зат және энергия алмасу. Атф синтезі
lessons -> Тақырыбы: Мінез-адам көрсеткіші Сыныбы: 5 сынып Мақсаты


Достарыңызбен бөлісу:




©stom.tilimen.org 2022
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет