Сабақтың мақсаты: Білімділік: Ас қорыту мүшелерінің ерекшеліктерін маңызын, құрамын, қызметін, құрылысын түсіндіру



Дата03.07.2017
өлшемі71.84 Kb.
түріСабақ
Сабақтың тақырыбы: Асқорыту мүшелерінің құрылысы

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Ас қорыту мүшелерінің ерекшеліктерін

маңызын, құрамын, қызметін, құрылысын

түсіндіру.

Дамытушылық: Оқушылардың асқорыту мүшелерінің

ерекшеліктерін көрсетіп, адам өміріндегі

маңызы туралы білу.Оқушылардың білімді

өздігінен меңгеру, кітаппен жұмыс істеу

өз беттерімен талдау қабілетін дамыту

Тәрбиелік: Оқушыларды өзара түсіністікке, сыйластыққа,

ұжымшылдыққа, салауатты өмір салтын

қалыптастыруға санитарлық гигиеналық

талаптарды орындауға тәрбиелеу.



Көрнекілігі: интерактивті тақта, тірек-сызба, кестелер, түрлі-

түсті суреттер.



Сабақтың типі: Жаңа тақырыпта таныстыру

Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, тірек-сызба белгілері, интерактивті тақтамен

жұмыс.


Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу

Оқушыларды түгендеу

Кітап құралдарын тексеру

Үй тапсырмасын бекіту

"Кубизм" әдісі

Сұрақтары

1. Қоректік заттар дегніміз не?

2. Ас қорыту дегеніміз не?

3. Адам ағзасы үшін тамақтың маңызы қандай?

4. Судың адам өмірінде гі маңызы.

5. Өсімдіктекті тағам өнімдері:

6. Жануартекті тағам өнімдері:

Жаңа сабақ

Асқорыту тағам құрамындағы органикалық қосылыстардың ыдырап, қан мен лимфаға өтуі



Асқорыту жүйесі
Асқорыту мүшелері: ауыз қуысы

жұтқыншақ

өңеш

асқазан



ашішек

тоқішек


тікішек
Асқорыту бездерінен: сілекей

бауыр


ұйқы безі

Асқорыту жолының қабырғасы: Ішкі қабат:( эпителий ұлпасынан

тұратын сілемейлі қабықша)

Ортаңғы: (қозғалысын қамтамасыз

ететін бірыңғай салалы бұлшықет)

Сыртқы: (шажырқай бекінетін дәнекер

ұлпалы сірнелі қабат)


Асқорыту мүшелері

Ауыз қуысының құрылысы

Бөлімдері:алдыңғы

жоғарғы


төменгі

артқы


Тіл

Қызметі: сөйлеуге,асты шайнауға, жұту.

дәм сезу бүртіктері: 4ке бөлінеді

Тіс

Жалпы саны: 32

Қызметі: асты тістеп алып шайнау,дыбыс түзілуге

Пішініне қарай: күрек тіс 4-4

ит тіс 2-2

кіші азу 4-4

үлкен азу 6-6



Жұтқыншақ
құрылысы: түтік пішінді іші қуыс бұлшықетті мүше.

ұзындығы: 11-13см.

қызметі: тамақтың жұтылуына көмектеседі

Өңеш
ұзындығы 25см

құрылысы: іші қуыс бұлшық етті мүше.

қызметі: толқын тәрізді жиырылып асты асқазанға жеткізеді

Асқазан
құрылысы: асқорыту жолының едәуір ұзын бөлігі

пішіні: алмұрт немесе ұзын қапшық тәрізді

сыйымдылығы: 2-3л

құрылысы: ішкі қабаты-қиғаш

ортаңғысы-сақина тәрізді

сыртқысы-ұзынша
Ашішек
ұзындығы 5-6м

құрылысы: ұлтабар

ашішек ішек бүрлері саны 4млн

мықынішек биіктігі 1мм

жалпы сіңіретін беті 200м²



Тоқішек




ұзындығы: 1,5-2м ашіктен екі еседей жуан.

түрлері: соқырішек

жиекішек


тікішек

Асқорыту бездері
Бауыр


d:\сохранить0346.jpg


түсі: қоңырқай түсті

пішіні: ең ірі без

массасы: 1500г

қызметі: организмнің 95% улы заттарды

тұтып зарарсыздандырады




Ұйқы безі
ұзындығы: 10-12см

қызметі: сөл шығару өзегі ұлтабарға ашылады,

ішкі секрециялық қызмет атқарады.
Сабақты бекіту:

Кестені дәптерлеріңе толтырыңдар. Асқорыту мүшелері мен бездерге сипаттама беріңдер.

Асқорыту мүшелері

Асқорыту бездері



















Сәйкестігін анықтаңдар



Сұрақтар

Жауабы

1

Ас қорыту мүшесі қай қуыста орналасқан?

2

2

Сілкей безі қай жерде орналасқан?

7

3

Өт қабының орналасқан жері.

3

4

Бауыр не бөледі?

6

5

Қорытылған ас қай жерде сіңіріледі?

8

6

Нәруыз қай жерде ыдырай бастайды?

4

7

Май ненің әсерінен ыдырайды?

9

8

Ұйқы безі тәулігіне қанша литр сөл бөледі?

5

9

Қарынның сыйымдылығы қанша?

1

10

Тістер пішініне қарай неше топқа бөлінеді?

4

Жауаптары:

1-3,5кг 6-өт

2-құрсақ қуысында 7-ауыз қуысында

3-бауырда 8-аш ішек

4-асқазанда 9- ұйқы безінің сөлі және өт

5-2 литр 10-4

Тест

1. Адамда асқорыту жолының ұзындығы:

а) 3-5м;


ә) 8-10м;

б) 15-18м;



2. Дәм сезу рецепторлары қайда орналасқан?

а)жұмсақ таңдайда;

ә) ұрттың сілемейлі қабығында;

б) тілде;



3. Асқорыту және тыныс жолдары қай жерде қиылысады?

а) ауыз қуысында;

ә) жұтқыншақта;

б) өңеште



4. Асқорыту жолында асқазаннан кейін не орналасады?

а) ашішек;

ә) тоқішек;

б) ұлтабар;



5Тоқішектің бөлімдері:

а) ашішек,жиекішек, тікішек;

ә) соқырішек, тікішек,ұлтабар;

б)соқырішек, жиекішек, тікішек;



6. Ашішек бөлімдері:

а) ұлтабар, тікішек,ашішек;

ә) ұлтабар, ашішек,мықынішек;

б) соқырішек, жиекішек, тікішек;



7.Қоректік заттардың құрамына қандай органикалық қосылыстар кіреді?

а) нәруыздар,көмірсулар;

ә) витаминдер, майлар;

б) минералды тұздар мен су;



8. Адам денесіндегі судың орташа мөлшері қандай?

а) 20-25%

ә) 0,6-5,0%

б) 60-65%



9. Нәруыздың қажетті тәуліктік мөлшері:

а) 80-90г;

ә) 100г;

б) 400-500г



10. Көмірсулардың қажетті тәуліктік мөлшері:

а) 80-90г

ә) 100г

б) 400-500г


Жауабы:

1-ә 6-ә


2-б 7-а

3-ә 8-б


4-б 9-ә

5-б 10-б
Бағалау

"3" 3-6

"4" 7-8


"5" 9-10
Үйге тапсырма:§43 Асқорыту мүшелерінің құрылысы.

Асқорыту мүшелерінің гигиенасы тақырыбына эссе жазу



Бағалау.
Каталог: omirbaev -> files
files -> Тақырыбы. «Еңбектің наны тәтті » Мақсаты
files -> «Педагогтардың көңіл-күйін тұрақтандыруға алналған психологиялық жаттығулар» Тренинг мақсаты
files -> Қазақстан республикасы білім және ғылым министрлігі маңҒыстау облысы, ТҮПҚараған ауданы форт-шевченко қаласы е.ӨМірбаев атындағы орта мектебі тақырыбы: «Қазақ ертегілерінің ТӘрбиелік мәНІ»
files -> Хаттама №1 10 қыркүйек, 2015 жылы Е.Өмірбаев атындағы орта мектебінде 10 қыркүйек 2015жылы мектепішілік семинары өтуіне байланысты жиналысы болып өтті. Қатысқандар
files -> Оқулықтағы №2 тапсырма Кесінділерді қандай топтарға бөлуге болады? Нүктелерді қандай топтарға бөлуге болады ?


Достарыңызбен бөлісу:


©stom.tilimen.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет