Сабақ уақыты: 45минут Сыныбы: 8 а. Сабақтың тақырыбы



Дата16.07.2017
өлшемі59.37 Kb.
#37896
түріСабақ
Оңтүстік Қазақстан облысы Арыс қаласы С.Сейфуллин атындағы жалпы орта мектебі биология пәнінің мұғалімі Абзелова Бегайым Жолдыбайқызы

Биология пәні бойынша жасалған қысқа мерзімді жоспар



Күні:

03.12.2014ж

Сабақ уақыты:

45минут

Сыныбы:

8 а.

Сабақтың тақырыбы:

Бассүйек және иық, жамбас белдеулері мен қол-аяқ сүйектері.

Сабақтың мақсаты:

Адам қанқасы, сүйек типтері, олардың байланысуы туралы түсіну.

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар ойлау, білім, білік дағдылары қалыптасады, қорытынды жасай алады.

Сабақтың түрі:

Жаңа сабақ

Әдіс-тәсілдер

«Тұжырымдамалық карта», «Семантикалық карта», «Сенемін-сенбеймін»

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Қажетті құрал-жабдықтар

Ұйымдастыру кезеңі:

Топқа бөлу

(3 мин)

Амандасу, түгелдеу. Кезекшімен диалог. Ыңтымақтастық атмосферасын орнату мақсатында сандар арқылы топқа бөлу.

Амандасады. Кезекші жауап береді. Сынып 4 топқа бөлінеді.

1-топ: Алғырлар 2-топ: Білімділер

3-топ: Зеректер

4-топ: Тапқырлар

Топ мүшелерінің міндеттерімен бөліседі.





Үй тапсырмасын сұрау

(6 мин)

Тұлға қанқасы

1.Үй тапсырмасына берілген тест жұмыстарын тексеру.

2. «Сенемін – сенбеймін» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. Әр топқа сұрақтар беріледі.

1-топ:

1) Омыртқа жотасы – тұлғаның негізгі тірегі.

2) Мойын омыртқаларының біріншісі қабырғамен байланысып, басты бұруғақатысады.

2-топ:

1) Омыртқа денесінде қабырғалар бөлінетін сегізкөз ойықтары болады.

2) Арқа омыртқалар қабырғалармен байланысады.

3-топ:

1) Барлық омыртқалар бір-бірімен омыртқа қанаттары арқылы байланысқан.

2) Омыртқа жотасының бір-бүйіріне қарай бұзылғанда сколиоз ауруы болады.

4-топ:

1) Арқа омыртқаларыныңсаны

2) Кеуде торының тесігі болмайды.


1.Топ басшысы жинап алып тексереді.

2.«Сенемін – сенбеймін» әдісі арқылы берілген тапсырмаларды топтаса отырып, талдап жауап береді.

1)сенемін

2)сенбеймін

3)сенбеймін

4)сенемін

5)сенбеймін

6)сенемін

7)сенбеймін

8)сенбеймін


Конверт, қима қағаз.

Жаңа сабаққа дайындық кезеңі

(2 мин)

Өткен тақырыптармен байланыстыра отырып, оқушыларға сұрақтар арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашамын: Мысалы: өткен тақырыпта тұлғамен таныстық, енді тұлғағаның жалғастырушысы не?

Оқушылар сыни тұрғыдан ойлана отырып, топтасып жауап береді. Бассүйек және иық, жамбас белдеулері мен қол-аяқ сүйектері қажет.

Оқулық, интерактивті тақта.

Жаңа сабақ

( 17 мин)


«Тұжырымдамалық кесте» әдісі арқылы әр топқа қанқаның суреті бейнеленген флипчарт таратамын.

1-топ: бассүйек

2-топ: иық, қол сүйектері.

3-топ: жамбас сүйек

4-топ: аяқ сүйектері.


Әр топ оқулықпен жұмыс жасай отырып, флипчартқа өз ойларын талдай отырып, түсіреді.

Оқулық. Флипчарт, маркер.


Бекіту (10 мин)


  1. «Семантикалық карта» әдісі.


Сандар

Кеуде

сүйегі


Омыртқа жотасы

Аяқ сүйектері


Адам

қаңқасы


Жұп

қабырға


Омыртқа

жотасы


Сегіз

көз


Құйым

шақ


жамбас

толарсақ

Ортан

жілік





200

12

4-5

7

33-34

2

5

2





























  1. «Білгенге маржан» сайысы.

1-топ: «Ұзақ өмір сүргін келсе...........»

2-топ: «Кальцидің пайдасы»

3-топ: «Жалпақ табандылықтың, омыртқа жотасының қисаюының алдын-алу»

4-топ Үндеу.



1. Оқушылар бір-бірінің жұмыстарын тексереді. Топ басшы бағалайды.
2. Оқушылар өз ойларын айтады, ортаға салады.

Кеспе қағаздар

Бағалау

(5 мин)

Бағалау парағы сабақ басында таратылады. Сыныпты бағалап, бүгінгі сабақтың білім сапасын, орта балын шығару.

Топ басшысы толтырып отырады.

Бағалау парағы.

Үйге тпасырма

1 мин

Бассүйек және иық, жамбас белдеулері мен қол-аяқ сүйектері. Кесте толтыру.

Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.




Рефлексия

1 мин

Кері байланыс.

Сабақтан алған әсерін қима қағаздарына жазады.

Түрлі түсті стикер






Достарыңызбен бөлісу:




©stom.tilimen.org 2023
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет