Қазақ тілі. 1-сынып.
Мектеп:№16 ЖОББМ, Орал
қаласы
Сабақ тақырыбы:
Кел, қайталайық!
Мұғалімнің аты- жөні:Алипкалиева Г.Н.
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Осы сабақ арқылы жүзеге
асатын оқу мақсаттары
1.1.2.1. Күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздердің
мағынасын түсіну.
1.2.3.1. Сұхбаттасының не туралы айтқанын түсіну және тілдік
нормаларды сақтай отырып, түрлі тәсілдермен жауап беру.
1.4.4.1. Бас әріптер мен кіші әріптерді бір-бірімен дұрыс
байланыстырып жазу; санитарлық-гигиеналық талаптарға сай
жазу.
1.3.5.1 мұғалімнің көмегімен иллюстрациялы шағын мәтіннен
қажетті ақпаратты табу.
1.5.1.5. Мұғалім көмегімен сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін
сақтап құрастыру.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушы орындай алады:
6-бөлімде өткен тақырыптарды қандай деңгейде меңгергендігін
көрсете алады. Мұғалімнің сұрақтарына жауап бере алады,
басқа оқушыларға сұрақ қоя алады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
6-бөлімде өткен тақырыптар бойынша өзара тілдесе алады.
Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін дұрыс сақтап қолдана
алады.
Кейбір оқушылар орындай алады:
6-бөлім бойынша өткен материалдарды
өмірлік жағдаяттарда
еркін қолдана аалады.
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады:
Бір-бірімен өткен тақырыптар бойынша сөйлесе алады. Қазақ
тіліне тән дыбыстарды ажыратып, жаза алады.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Қазақ тіліне тән дыбыс, сөйлесу, жаз, оқы, тыңда, айт
Жоспар
Ресурстар
Жоспарл
анған
уақыт
Cабақты
ң басы
(2-5 мин)
Жоспарланған жаттығу түрлері
Ұйымдастыру бөлімі. Шаттық шеңбері.
Күлімдеп күн бүгін
Қарады маған да!
Күлімдеп күн бүгін қарады саған да!
Сәлем деймін достарға!
Сәлем барша ұстазға!
Тату болып халықтар!
Аман болсын балалар!
Күн,гүл, құс суреттерін таңдап, үш топқа бөлінеді.
Суреттер
Сабақ
тың
ортасы
-Балалар, неліктен мен сендерге құс, гүл, күн суреттерін бердім?
- Қазір көктем мезгілі.
- Көктемде нелер шығады?
Оқулық,
Аудиодиск
6.8.1.; 6.8.2;
(6-40
мин)
- Гүлдер.
-Нелер ұшып келеді?
-Құстар.
- Көктемде қандай мерекелер болады?
-Аналар мерекесі және Наурыз мейрамы.
Көктем – весна - spring
Видео «Наурыз мейрамы»
3 топ пазл құрастырады.
Астана
Біздің еліміздің астанасы қай қала?
Астана қандай қала?
Домбыра
Бұл не?
Домбырамен не орындалады?
Гүл
Бұл қандай гүл?
Бұл гүл қай кезде шығады?
Фонетикалық ойын. «Әріптер».
Тақтаға суреттер ілінеді. Оқушылар сөздердің бірінші әрібін
тауып, іледі.
Қасқыр Қоян Ағаш Өрік Әже Әке Жұмыртқа Ұшақ
Қ Ғ І Ө Ә Ұ
Бағалау. Дұрыс тапқан оқушылар домбыра алады.
Фонетикалық жаттығу.
Қо-қо-қоян
Ға-ға-аға
Ні-ні-іні
Дә-дә-дәптер
Ұш-ұш-ұшақ
Сергіту сәті. «Тыңда. Көрсет»
Аю, қасқыр, кірпі, керік, қоян, бақа.
1-ден 10-ға дейін, керісінше 10-нан 1-ге дейін санау.
Жазылым. Дәптерлеріндегі тапсырмаларды орындайды.
Қ А З А Қ С Т А Н
Қыз Ана Зат Алма Қарындаш Сағыз Тақта Аю Нан
Әр топқа қима қағаздар беріледі. Олар білетін сөздерін жазады.
Бағалау. Дұрыс жазған оқушылар «Ұлттық киімдердің» суретін
алады.
6.8.3.
6.8.4.
Үш тілде
жазылған
қағаз
суреттер
Қима
қағаздар
№2 дәптері
-Ұлттық киімдерді кімдер киеді?
- Аналар, әжелер, аталар, балалар.
- Ұлттық киімдер әдемі ме?
- Иә,әдемі.
- Әдемі етіп тұрған не деп ойлайсыңдар?
- Ою.
Сәйкестендір.
Сиыр
Ағаш
Дүкенші
Тауық
Тышқан
Бағалау. Дұрыс орындаған оқушылар ою алады.
-Бұл қай ертегі кейіпкерлері?
Ұлттық
киімдердің
суреттері
Сабақты
ң соңы
(41-45
мин)
- Сендер басқа қандай ертегілер білесіңдер?
«Мақта қыз бен мысық» ертегісінен үзінді.
Мысық: Сиыр, сиыр маған сүт берші.
Сиыр: Сен маған жапырақ бер.
Мысық: Ағаш, ағаш, маған жапырақ берші.
Ағаш: Маған су бер.
Мысық: Қыздар,қыздар маған су беріңдерші.
Қыздар: Бізге сағыз әкел.
Мысық: Дүкенші, дүкенші, маған сағыз берші.
Дүкенші:Маған жұмыртқа әкел.
Мысық: Тауық,тауық, маған жұмыртқа берші.
Тауық: Маған дән бер.
Мысық: Тышқан, маған дән бер!
Тышқан: Міне, ал.
-Өте жақсы, балалар! Жарайсыңдар!
-Балалар, мен сендерге неліктен домбыра, ою, ұлттық киімдердің
суреттерін бердім? Қандай мереке келе жатыр?
- Иә, балалар, оюланған ұлттық киімдер киіп, домбырамен күй
шертіліп, ән айтылатын «Наурыз мейрамы» басталды!
Бауырсақ,кәмпиттер таратылады.
Кері байланыс. Алма тәрізді стикерлерді кірпі суретіне
жапсырады.