Сабақ тақырыбы «Беларусь Республикасы»



Дата01.04.2018
өлшемі68.05 Kb.
түріСабақ
Солтүстік Қазақстан облысы

Айыртау ауданы

«Айыртау орта мектебі» КММ

Технология БжС бойынша ашық сабақ тақырыбы

«Беларусь Республикасы»

10 сынып


Дайындаған: география пәнінің мұғалімі

Сагидуллаев Алтай Сагидуллаевич

2016-2017 жыл

Тақырыбы: Беларусь Республикасы

Сабақтың мақсаты: сабақта норматив талабына сай оқушылардың оқу материалын 63 % меңгеруіндегі логикалық және сыни тұрғыдан ойлау шапшаңдығын, сөздік қорын, ақпараттық құзіреттілігін дамыту. Жетістікке жеткенмадам көрсеткіші ретінде, пәнді сапалы меңгеруге қызығушылығын арттыру.Өткізу түрі: «Әмбебап сабақ» картасы, БжС технологиясы. Мұғалімдерге арналған әдістемелік басшылық «Стандарттық мазмұн» _____сынып

Жұмыс ережесі. Карта бойынша жұмыс мақсаты: Оқытылатын тақырып бойынша сапа нормативтік көрсеткішіне жету.

Мұғалімнің пәндік және педагогикалық құзіреттілігінің өсуі және оның шығармашылық әлеуетінің жүзеге асуы.

Технологиялық карталау формаларының әртүрлігін дамыту. Оқуға деген қызығушылығын арттыру.



Міндеті: бар технологиялық карталарды қолдану тәжірибесі негізінде сабақтың құрылымын құрастыру және 4-5 өлшенетін кезеңдердің ережесін сақтау.

Күтілетін нәтиже: сабақтын мақсатын орындау.

2 тип білім мен іс әрекет амалдарының кешенді қолдану бойынша оқу сабақтары: мотивация – білім мен іс-әрекеттер тәсілдерінің кешенін өзектендіру – ұқсаас және жаңа жағдаяттарда өз бетінше білімдерін қолдану- бақылау және өздік бақылау – түзету – рефлексия



1 Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларыдың мотивациясы сынып бір топ ретінде болады және өмірде мектептен кейін табысты болуы. Картамен жұмыс тәртібі түсіндіреліеді.

Мақсат қою. Оқушылардың өз бетінше ізденіс-шығармашылық жұмыс арқылы 63% оқу материалдарын меңгеру

Бүгінгі отетін сабағымыздың тақырыбы: «Беларусь Республикасы». Бүгін біз «Әмбебап сабақ» картасы бойынша жұмыс істейміз, бұл дегеніміз сабақтың әр кезеңінде сапа есебі санап, орынға отырғызу матрицасы бойынша белгілеп отырамыз. Сабақ соңында қорытынды жасаймыз. Егер «4» және «5» саны 63% көп болса сабақтың мақсатына жетеміз. Сыныпта 3 оқушы, яғни 63% - 2 оқушы «4» және «5» алу керек.

2. Оқушылардың субъектілік тәжірибесін өзектендіру

Өткен тақырып бойынша қарама-қарсы сұрақ қою

Қарама қарсы сұрақтар



    1. Ресей Федарациясы неше экономиалық ауданға бөлінеді?

    2. Ресей Федарациясы неше экономикалық зонаға бөлінеді?

    3. Орталық экономикалық ауданға неше облыс кіреді?

    4. Волга-Вятка экономикалық ауданы құрамына қандай облыстар кіреді?

    5. Орталық қара топырақты ауданына қандай облыстар кіреді?

    6. Солтүстік-Батыс экономикалық ауданында қандай шаруашылық салалары дамыған?

    7. Солтүстік экономикалық ауданның негізі маманданған саласы қандай?

    8. Солтүстік Кавказ экономикалық ауданының негізгі жетекші дамыған саласы қандай?

    9. Волга бойы экономикалық ауданы ауыл шаруашылығв саласынан не өсіреді?

    10. Орал экономикалық ауданына құрамына қандай облыстар кіреді?

    11. Батыс Сібір экономикалық ауданында мұнайдың неше пайызы өндіріледі?

    12. Қиыр Шығыс экономикалық ауданының маманданған саласы қандай?

    13. Шығыс Сібір экономикалық ауданынад электр энергиясы қандай өзендерде өндіріледі?

    14. Калининград облысы қандай салада ерекше маманданған?

    15. Ресей Федерациясы неше федералдық округке бөлінеді?

Бірінші белгі

1 кезең ≤ немесе ≥ нормалар

2 кезең Қабылдауды ұйымдастыру

1 сыни нүкте. Жаңа тақырып бойынша қысқаша кіріспе жасаймын. Оқушылардың назарын осы тақырыпта өтілетін білім көлеміне аудару. Тақтаға тақырып бойынша 18 тірек сөздер бар. (3 слайд). Мен тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіндіремін. Тірек сөзді жаттауға 18 сөзге – 2 мин 15 сек беремін. Одан кейін тірек сөздер жабымын. Жаттауға берілген уақыт аяқталғаннан кейін тірек сөздер жабылады, оқушылар жаттауға берілген уақытта сөздерді жатқа жазады. Жазып болғаннан кейін, тірек сөздер ашылады, оқушылар дәптерлерімен алмасады, бір бірінің жазылған сөздерінің санын санайды. Кейін маған хабарлайдыСол нәтиже бойынша ООМ белгілеймін. Одан кейін плюс алған оқушыларды бақылаймын, егер мәлімет дұрыс берілмемесе, екі оқушы да минус қоямын.

Беларусь полесьесі

Беларус жалы

Минск қыраты

Беловеж нуы

Днепр

Неман


Припять

Батыс Двина

Батыс Буг

Поозерье


Нароч

Белорусь тарихы туралы видео көрсетіледі

Тақтаға нәтижені жазу: 2 кезең ≤ немесе ≥ нормалар

3 кезең Ұқсас және жаңа жағдаяттарда білімді өз бетінше қолдану.

Беларусь Республикасының тарихы, презентация, Беларусь Республикасының туынының тарихы туралы видео.

Сендерге норматив бойынша мәтіннің бір парағына 4 минут беріледі. Сендердің тақырыптарын 4 бет бар. Сондықан сендерге 16 минут беріледі.

4 кезең Түсінудің бірінші тексерілуі

Қарама қарсы сұрау



    1. Беларусь Республикасы неше мемлекетпен шектеседі?

    2. Беларусь Республикасының астанасы

    3. Беларусь Республикасы шығысында қандай мемлекетпен шектеседі?

    4. Беларусь Республикасындағы ең батпаықты ойыс қалай аталады?

    5. Беларусь республикасын батыстан шығысқа қарай қандай қыраттар мен жалдар созылып жатыр?

    6. Беларусь Республикасының ең биік нүктесі қалай аталады?

    7. Беларусь Республикасның ең биік жері қай бөлігінде орналасқан?

    8. Солиногорск маңында қандай минерал қоры мол шоғырланған?

    9. Беларусь Республикасынжа ас тұзының мол қоры қайда шоғырланған?

    10. Беларусь Республикасының басты өзені қалай аталады?

    11. Беларусь республикасынжда қанша көл бар?

    12. Беларусь Республикасының солтүстігін қалай атайды?

    13. Беларусь республикасының ең үлкен көлі қалай аталады?

    14. Батпақтар Беларусь Республикасының қанша мөлшерін алып жатыр?

    15. Беловеж нуы Беларусь Республикасымен қатар қандай елдің аумағында жатыр?

    16. Беловеж нуы орманында қандай аң жойылудан сақталған?

    17. Беларусь Республикасының оратша халық тығыздығы қанша?

    18. «БелАЗ» машиналарын қандай қалаларда жасайды?

    19. Беларусь Республикасында қандай ауылшаруашылық тракторларын жасайды?

    20. Беларусь Республикасында қандай ауылшаруашылық дақылдары көп егіледі?

Екінші сыни нұкте. Сұрау нәтижесінде мұғалім оқушылар түсінбеген немесе толық аша алмаған тақырыптарды анықтайды. Одан кейін 1-2 минут ішінде мұғалім проблемалық аймақтарды анықтайды.

Үшінші белгі нәтиже бойынша барлық оқушыларға плюс немесе минус.

Тақтаға нәтижені жазу: 3 кезең ≤ немесе ≥

5 кезең


Бастапқы пысықтауды ұйымдастыру Уақыты 5 минут

Өз аралық тестілеу. Екі нұсқа беріледі.

1. Егер сабақтың аяғына дейін уақыт жеткілікті болса, тестік жекпе жек ұсынылады. Бір оқушы екінші оқушыны шығарады, бір бірімен сұрақтармен алмасады.

2. Егер уақыт жетпесе бір жақты сұрау мүмкін: бірінші нұсқа екінші нұсқаны тестілейді.



Төртінші белгі Тестік жекпе жекте жеңгендерге плюс жеңілгендерге минус қойылады. Тест – үш жауаптан тұратын сұрақ. Жауап толық болуы керек. Егер барлық оқушыларға сұрақ жетпесе, мұғалімнің өзі сұрақ қоюына құқы бар.

Тақтаға нәтижені жазу: 4 кезең ≤ немесе ≥ нормалар



Талдау

Өтіліп жатқан тақырып бойынша тақырыптық сөздік қор (ТСҚ) өткізледі. Сөздер қысқартылмай, анық жазылады.Шығарма түрінде жазуға да рұқсат етіледі. Жалғаулықтар сөзге жатпайды. Егер алдыңғы кезеңде тестік жекпе жек болған болса, ТСҚ өткізуге уақыт жіткіліксіз болып қалса, бұл қателік болып есептелінбейді 4 баға саны бағалауға жеткіліктінормаларБеларусь



Бесіншы белгі

Тақтаға нәтижені жазу: 6 кезең ≤ немесе ≥ нормалар



Рефлексия

Төртінші сыни нұкте. Сұрау нәтижесінде мұғалім оқушылар түсінбеген немесе толық аша алмаған тақырыптарды анықтайды. Одан кейін 1-2 минут ішінде мұғалім проблемалық аймақтарды анықтайды. Мұғалім әр кезеңдегі нормаларды орындау бойынша қысқа сабаққа талдау жасайды 4- 5 деген бағалар санына қарай және нормаға сәйкес. Мұғалім әр кезең бойынша оқушыларға ойлау қабілетіне байланысты проблемаларды көрсетеді және алға ұмтылуға ынталандырады.


Бағалар

Журналға баға қою нормативі:

4 – 5 ұпай – 5 баға

3 ұпай – 4 баға 

2 ұпай – 3 баға 

1 ұпай – 2 баға



Үй тапсырмасы

§51 4 бағадан кем алған оқушыларға үйге тапсырма беріледі.
Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Жеке оқушымен жұмыс дәптері
attachment -> Сыныбы: 8-сынып Тақырыбы: Қалқанша бездің құрылысы мен қызметі Мақсаты
attachment -> 1. Ішкі секреция бездерінен бөлінетін сұйықтық Гормондар
attachment -> Тақырыбы: Зиянды әдеттен сақтан Мақсаты: а білімділігі
attachment -> Сабақтың тақырыбы: Ас қорыту жүйесі
attachment -> 14 орта мектеп биология пәні мұғалімі Жолдасбаева Зауре Конакбаевна Тамақтану гигиенасы. Асқазан-ішек ауруларының алдын алу. Сабақтың мақсаты
attachment -> Кездесуі қолданылуы
attachment -> Республикалық «Инновациялық педогогикалық идеялар фестивалі» конкурсының аудандық кезеңіне сұраныс


Достарыңызбен бөлісу:


©stom.tilimen.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет