Сабақтың мақсаты
|
7 санының құрамын қарапайым тәсілдер арқылы талдай отырып, түсінуге жағдай туғызу.
|
Міндеттері
|
1. 7 санының құрамын суреттер арқылы анықтау.
2. Сәйкес суреттерді пайдалана отырып өрнек құрғызу.
3. 7 санын өзінен кіші сандармен салыстыру.
|
Күтілетін нәтиже
|
1. 1-ден 7-ге дейінгі сандарды тура және кері санай алады.
2. 7 санының құрамын суреттер арқылы анықтайды.
3. Берілген суреттерді пайдалана отырып теңдіктер құрайды.
4. 7 санын басқа сандармен салыстырады.
5. Тапсырманы өз беттерінше орындауды үйренеді.
6. Сынып оқушыларымен қарым-қатынастары өрбиді.
|
Сабақта қолданылатын материалдар
|
Үлестірмелі материалдар, А3 қағаздары, стикер, интербелсенді тақта, флипчарт қағаздары, түрлі-түсті маркерлер.
|
Дерек көздер
|
Математика 1-сынып, «Атамұра» баспасы, Мұғалімдерге арналған нұсқаулық,
http://bilimland.kz/index.php/kz/catalog/lesson/59-3_04_3_7_sany_qosymsha_tapsyrmalar ресурсы
|
Оқытудың әдіс- тәсілдері
|
Жаңа әдістер, АКТ, СТО, Диалогтік оқу, жеке, топтық, жұптық жұмыстар
|
Сабақ
кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Оқыту үшін бағалау
|
Психологиялық ахуал туғызу
|
«Көңіл күйді анықтау».
Мұғалім оқушылардан көңіл-күйлерін сұрайды.
|
Қуанамын мен де,
Қуанасың сен де,
Қуанайық, достарым!
Арайлап атқан күнге!
|
Бармақ арқылы
|
Қызығушылықты ояту
|
1)Мұғалім оқушылардан бүгінгі күнге дейін қандай сандармен таныс екендіктерін сұрап, http://bilimland.kz/index.php/kz/catalog/lesson/59-3_04_3_7_sany_qosymsha_tapsyrmalar ресурсындығы №4,5 тапсырмаларды орындатады. (қағазға басылған нұсқасы таратылады).
2) Топқа бөлу
2 доп
3 гүл
4 алма
5 ұшақ
6 автокөлік
суреттері бойынша топқа бөлу (Өздеріне берілген санның құрамын анықтауды тапсырады).
|
1) Әр топ 0-ден 7-ге дейінгі сандар қатарын өз беттерінше жазып, топтарында бір-біріне оқып, дұрыс үлгіні тақтаға іледі. Әр топтан бір баяндамашыдан шығады.
Осы сандар қатарын тура және кері санайды.
2) 2 доп, 3 гүл, 4 алма, 5 ұшақ, 6 қарындаш суреттері бойынша топқа бөлінеді. Өздеріне берілген санның құрамын топта анықтайды, талдайды, бір баяндамашы тақтада талдап айтады.
|
«Бас бармақ» арқылы топ жұмысына өзара баға береді.
|
Сергіту сәті
Мағынаны тану кезеңі
Оқулықпен жұмыс
Жұмыс дәптерімен жұмыс
|
Қимылмен көрсету
Мұғалім әр топқа суреттер топтамаларын беріп, 7 санының құрамын суреттер арқылы көрсетіп беріңдер және сәйкес өрнек жазыңдар деп ұсынады.
1-топқа қызыл түсті шаршылар
1-топқа көк түсті үшбұрыштар
3-топқа жасыл түсті дөңгелектер
4-топқа сары бес бұрыштарды таратып береді.
60 бет 2-3 тапсырманы ауызша орындату.
Жұмыс дәптеріндегі 1, 2, 3 тапсырмаларын оқушылармен бірге талдап, орындауға бағыт беріп отырады.
|
Сергіту сәті (әндете,қимылмен көрсетеді).
Орнымыздан тұрамыз,
Алақанды ұрамыз.
Бір отырып, бір тұрып,
Біз тынығып аламыз!
Сол суреттерді 7 санының құрамына байланысты желімдеп жапсырып, топтарында талдайды, сәйкес өрнек жазып болған соң барлық топ өз жұмыстарын ортаға алып шығып, түсіндіруге тырысады.
Әр топ өздеріне берілген суреттер бойынша 7 санының құрамын жазады, сурет бойынша теңдік құрады, сандарды салыстырады.
Жұмыс дәптеріндегі 1, 2, 3 тапсырмаларды мұғалімнің басшылығымен орындайды
|
«Бас бармақ» арқылы топ жұмысына өзара баға береді.
|
Ой толғаныс кезеңі
|
Оқушыларға http://bilimland.kz/index.php/kz/catalog/lesson/59-3_04_3_7_sany_qosymsha_tapsyrmalar ресурсындағы № 1, 2, 3 тапсырмаларды тақырыпты бекіту ретінде орындатады.
«Менің миымның суреті» әдісі арқылы бүгінгі тақырыптан естерінде қалғандарын мидың суретіне жазып шығуды тапсырады.
|
Оқушылар http://bilimland.kz/index.php/kz/catalog/lesson/59-3_04_3_7_sany_qosymsha_tapsyrmalar ресурсындағы №1,2,3 тапсырмаларды жеке орындайды (Әр оқушыға жеке параққа басылып шығарылған нұсқасы беріледі). Өзара (топта), мұғалімнің басшылығымен жауаптары тексеріледі.
Парақтағы салынған мидың суретінің ішіне бүгінгі сабақта оқып-біліп, естерінде қалған білімдерін өрнек, теңсіздік, салыстыру, схема түрінде жазып, іледі.
|
|
Бағалау
|
Оқушылардың өз іс-әрекеттеріне баға бергізу.
«Құмырадағы гүл» Құмыраның суретін тақтаға іледі. 
|
Оқушылар сабаққа қалай қатысқандарын гүл бетіне смайликтердің суретін салу арқылы бейнелеп құмыраға салады.
|
|