Життєва наповненість словаДата05.02.2018
өлшемі71.45 Kb.
Життєва наповненість слова

( до 80-річчя з дня народження М. І. Братана, херсонського поета та громадського діяча)

Микола Іванович Братан – заслужений діяч мистецтв України, відомий український поет, прозаїк, літературний критик, перекладач, автор близько ста книжкових видань, котрі знайшли свого читача.

Микола Іванович Братан народився 1 січня 1935 року в с. Семенівці Каховського р-ну в родині доярки та механізатора. Вчився в Семенівській семирічній школі, Бериславському педучилищі. Потім була служба в армії. У 1964 році заочно закінчив філологічний факультет Одеського держуніверситету.

Почав друкуватись як поет у 50-х роках на сторінках періодики («Наддніпрянська правда», «Вітчизна», «Літературна газета»), а перша книга лірики з’явилась у 1961р. в Херсоні під промовистою назвою «Смаглява Таврія». А далі були ліричні збірки, які принесли славу і визнання : «Луни», «Веселку – людям», «Степові люди»,«Озерниця»,«Я ще осіннім не став»,«Я – Сиваш»,«Портрет з дороги»,«Дожинок». М. Братан був автором книг сатири і гумору, а також віршів для дітей : «П’ята група крові»,«Експромти»,«Равлик на пляжі»,«Зелена черепаха».

Паралельно з поетичною діяльністю М. Братан яскраво заявив про себе і як прозаїк («Діждалися весілля»,«Бережина»,«Танго над лиманом») та як драматург («Сліпий дощ»,«Сердитий Бог»,«Лукавий сон»,«Махно в Парижі»).

З 1971 по 2006 рр. М. Братан очолював Херсонську філію НСПУ. Був лауреатом премій ім. А. Малишка та М. Куліша.

Все життя він яскравів творчим потенціалом, енциклопедичними літературними знаннями та іскрометними експромтами. Читачі чекали від нього нових творів і він їх не розчаровував.

Використані матеріали фонду бібліотеки ХНТУ.


Окремі видання.Братан, М. І. Бережина : роман / М. І. Братан. – Сімф. :Таврія, 1981. – 224с.

«Ми не самі по собі, не збоку, – каже один з героїв, – ми листок до листка, стеблина до стеблини – берегова трава, бережина». Увагу читача привернуть мальовничі картини природи, поезія високих людських почуттів, соковита народна мова.

Братан, М. І. Вибрана лірика : зб. поезій / М. І. Братан. – Херсон : Айлант, 2007. – 44с.Братан, М. І. Гостина : кн. перекладів / М. І. Братан. – Херсон : Айлант, 2003. – 92с.

Ця книжка – переклади творів, що найбільше подобались автору в інших літературах, творів багатьох його друзів і побратимів. Живить автора священне почуття «аркодужного перевисання до народів», заповіданого Павлом Тичиною.

Братан, М. І. Діждались весілля : повість / М. І. Братан. – Сімф. :Таврія, 1976. – 231с.

В центрі повісті херсонського письменника – зміни, що сталися у таврійському степу – Присивашші. Герої книги – таврійські хлібороби, будівники Каховської зрошувальної системи, які прокладають у просторах Таврії водну артерію життя. Події в повісті об’єднані прагненням головного героя – фольклориста-аматора, котрий приїздить у село, щоб створити новий весільний обряд, – пізнати довколишній світ, знайти себе, своє місце у плині сучасного життя.
Братан, М. І. Дожинок : поезії / М. І. Братан. – Херсон : Айлант, 2004. – 180с.Братан, М. І. Експромти зблизька і здаля / М. І. Братан. – Херсон : Айлант, 2007. – 96с.

Братан, М. І. Лукавий сон : драматична поема / М. І. Братан. – Херсон : Айлант, 2007. –84с.

Про геніального українського поета Т. Г. Шевченка написано багато літературних розвідок, наукових досліджень, художніх полотен. Але образ Великого Кобзаря продовжує надихати наших сучасників на створення нових творів про долю людини, яка тільки за допомогою пера і пензля досягла більше, ніж відомі полководці.

Відомий херсонський поет, член Національної спілки письменників України Микола Братан робить спробу показати Шевченка перш за все як звичайну людину. Він описує один із важких періодів життя Шевченка після

10-річного заслання.

Братан, М. І. Махно в Парижі : драматичні сцени / М. І. Братан. – Херсон : Титан, 2005. – 62с.


Братан, М. І. Надійна сторожа : зб. віршів для дітей / М. І. Братан. – Херсон : Айлант,

2008. – 20с.
Братан, М. І. Небо над долиной : стихи, поэма : пер. с укр. / М. І. Братан. – М. : Сов. писатель, 1985. – 112с.

Стихи херсонского поэта Миколы Братана будят добрые чувства в человеке, негромкие размышления зовут оглянуться на свой прожитый день, вспомнить о родных местах, о такой далекой первой любви…
Братан, М. І. Озерниця : лірика / М. І. Братан. – К. : Рад. письменник, 1982. – 77с.

Книжка українського поета присвячена степовій Таврії, її натхненним трударям – господарям хліба. Є в книзі твори про минуле нашого народу, про його героїзм у роки Великої Вітчизняної війни, про любов і дружбу.

Братан, М. І. Поезії : вибране / М. І. Братан. – К. :Дніпро, 1986. – 230с.

До книжки українського поета ввійшли кращі твори з його попередніх збірок. Це вірші про привілля південних степів України, овіяних легендами про героїчне минуле рідного народу, про трудові будні земляків-хліборобів, про безсмертні подвиги в роки Великої Вітчизняної війни, про дружбу і любов.


Братан, М. І. Семенівське шосе : вибране / М. І. Братан. – К. ; Херсон : Просвіта, 2007. –155с.

Ця збірка писалася більше півстоліття. І яких тільки тем, мотивів, почуттів не було на цій творчій дорозі. Вони фокусуються на найріднішому і сокровенному : любові до рідної землі, селянської долі, жінки, історії. Мінорне чергується з приземленим пафосом, юначий запал з мудрістю 90-річного чабана, який читає Псалтир, воєнні лихоліття і сучасна політична динаміка. І за всім цим – Україна і рідне село Семенівка.

Братан, М. І. Сердитий бог : драматична повість про Тараса Шевченка / М. І. Братан. –Херсон, 1997. – 56с.


Братан, М. І. Степові люди : вибрані поезії / М. І. Братан. – К. :Дніпро, 1976. – 207с.

Основна тематика віршів цієї збірки – життєдайна хліборобська праця, нові грані сутності та краси діянь і мрій нашого сучасника. Вірші М. Братана хвилюють своєю емоційністю, закоханістю поета в героїчну історію Вітчизни, в красу рідної Таврії.

Братан, М. І. Царина : лірика / М. І. Братан. – Херсон : Айлант, 1999. – 63с.Братан, М. І. Я – Сиваш : поезії / М. І. Братан. – К. : Рад. письменник, 1978. – 103с.

Книга лірики Миколи Братана присвячена людям праці рідної його серцю Таврії. Кращі поезії пройняті пафосом чуття єдиної родини, майстерно осмислені, зігріті непідробним почуттям дружби.Твори в періодичні пресі.
Братан, М. І. Архангел в степу : скульпторові В. Шкуропату / М. І. Братан // Наддн. правда. – 1992. – 8 серпня.
Братан, М. І. Білобережжя : п’єса / М. І. Братан // Степ : літ.-худож. альм. – 2010. – №19. – С. 55-64.
Братан, М. І. Величальна Гончарівській бібліотеці / М. І. Братан // Вісник Книжкової палати. – 1998. – №11. – С.9.
Братан, М. І. Година повороту / М. І. Братан // Наддн. правда. – 1994. – 12 березня.
Братан, М. І. Засівайся, ниво! / М. І. Братан // Наддн. правда. – 1994. – 30 березня.
Братан, М. І. І до моря, й до степу / М. І. Братан // Степ : літ.-худож. альм. – 2003. – №12. – С. 3-4.
Братан, М. І. Онова / М. І. Братан // Наддн. правда. – 1988. – 7 листопада.
Братан, М. І. Партія хліба / М. І. Братан // Наддн. правда. – 1997. – 23 серпня.

Братан, М. І. Письменниця-чайка / М. І. Братан // Наддн. правда. – 1991. – 30 листопада.


Братан, М. І. Під сивою вишнею / М. І. Братан // Літ. Україна. – 2004. – №51. – 30 грудня. – С.5.
Братан, М. І. Плач, Україно… / М. І. Братан // Наддн. правда. – 1995. – 18 липня.
Братан, М. І. Поезією мобілізований і призваний / М. І. Братан // Джерела. – 2001. – №19. –19 жовтня. – С.11.
Братан, М. І. Придніпровські усмішки / М. І. Братан // Степ : літ.-худож. альм. – 2003. – №12. – С. 211-215.
Братан, М. І. Страусине перо : новели з роману «Голодна кров» / М. І. Братан // Білий берег : укр. проза Херсонщини. – Херсон : Наддніпряночка, 2009. – С. 33-48.
Братан, М. І. У дорозі до вас / М. І. Братан // Степ : літ.-худож. альм. – 2010. – №19. – С. 54.
Братан, М. І. У дорозі / М. І. Братан // Наддн. правда. – 1992. – 29 грудня.
Братан, М. І. Цвіт кульбаби в осінній день : австралійські враження / М. І. Братан // Наддн. правда. – 1989. – 30 червня.

Література про М. Братана

Загороднюк, В. Летів до книги серця дзвін… / В. Загороднюк // Степ : літ.-худож. альм. –2010. – №19. – С. 54.


Жарких, Л. Пам’яті Миколи Братана / Л. Жарких // Херсон маркет-2010. – №17. – 29 апреля. – С.19.

Загороднюк, В. Життя поезії і мудре, і стрімке. Микола Братан / В. Загороднюк // Херсон. вісник. – 2010. – №12. – 25 березня. – С.13.


Лагутенко, Л. Він йшов до нас / Л. Лагутенко // Херсон. вісник. – 2010. – №38. –23 вересня. – С.8.
Немченко, І. В. Матеріали до лекції «Поезія Миколи Братана» / І. В. Немченко // Печатное слово. – 2007. – №3(24). – С.3-10.
Щерба, Т. Поборник рідного слова / Т. Щерба // Херсон. вісник. – 2008. – №51. –18 грудня. – С.21.
Яновський, С. У пошуках поетичних перлинок / С. Яновський // Новий день. – 2010. – №16. – С.17.
Яценко, А. Співець смаглявої Таврії : Миколі Братану – перші 75! / А. Яценко // Наддн. правда. – 2010. – №1. – 8 січня. – С. 3.
Каталог: index.php


Достарыңызбен бөлісу:


©stom.tilimen.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет