ХІМІЯ 9 КЛАС. Тема: РОЗЧИНИ
Урок
Тема: Електролітична дисоціація кислот, основ, солей.
Мета: поглибити знання учнів про електролітичну дисоціацію на прикладі розчинів солей, кислот, основ. Формувати навички складати рівняння дисоціації. Уточнити визначення кислот, основ, солей з погляду теорії електролітичної дисоціації.
Обладнання: підручник «Хімія. 9 кл.» П.П.Попель, таблиця розчинності, картки із завданнями.
Для лабораторного досліду: НСl, NaOH, фенолфталеїн, лакмус, метиловий оранжевий, пробірки.
Тип кроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
1. На які дві групи поділяються речовини за їх здатністю проводити електричний струм?
2. Які речовини є електролітами?
3. Які речовини є неелектролітами?
4. Який тип зв’язку мають речовини-електроліти?
5. Який тип зв’язку мають речовини-неелектроліти?
Перевірка домашнього завдання.
Тест – контроль /3 хв./
1 варіант
-
Електроліти – це речовини , які
А. Проводять електричний струм ; Б. Не проводять електричний струм;
В. Добре розчиняються у воді. Г. Всі неорганічні речовини.
2. У молекулах електролітів хімічний зв’язок :
А. Йонний; Б. Ковалентний малополярний;
В. Ковалентний сильно полярний; Г. Різноманітний.
3. До неелектролітів належать :
А. Натрій гідроксид ; Б. Спирт; В. Сульфатна кислота; Г. Кисень.
4. Теорію електролітичної дисоціації сформулював :
А. М.В. Ломоносов; Б. Д.І. Менделєєв; В. С. Арреніус; Г. М. Фарадей.
5. У розчинах електролітів носіями електричного заряду є :
А. Електрони; Б. Катіони; В. Аніони; Г. Молекули.
ІІ варіант
1.Неелектроліти – це речовини , які
А. Проводять електричний струм; Б. Не проводять електричний струм;
В. Добре розчиняються у воді; Г. Всі органічні речовини.
2. У молекулах неелектролітів хімічний зв’язок :
А. Йонний; Б. Ковалентний малополярний;
В. Ковалентний сильнополярний; Г. Різноманітний.
3. До електролітів належать :
А. Калій гідроксид ; Б. Цукор; В. Калій сульфат; Г. Азот.
4. Поділ речовин на електроліти і неелектроліти вперше запропонував:
А. М.В. Ломоносов; Б. Д.І. Менделєєв; В. С. Арреніус; Г. М. Фарадей.
5. Електролітична дисоціація – це процес:
А. Дифузії; Б. Утворення молекул або кристалів із йонів;
В. Розщеплення електролітів на йони.
Відповіді:
І варіант
-
А
-
А, В
-
Б, Г
-
В
-
Б, В
|
ІІ варіант
-
Б
-
Б
-
А, В
-
Г
-
В
|
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні на уроці ми розглянемо властивості основ, кислот та солей з погляду теорії електролітичної дисоціації. Дамо відповіді на такі запитання:
-
Як відбувається дисоціація кислот, основ та солей у водних розчинах?
-
Які заряджені частинки виникають?
-
Як записується рівняння реакцій?
-
Навчимося виявляти деякі йони.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Дисоціація кислот
-
Пригадайте, які сполуки називаються кислотами?
-
Запишімо рівняння дисоціації кислот.
HNO3 ↔ H+ + NO3-
H2SO4 ↔2 H+ + SO42-
H3PO4↔3H+ + PO43-
-
Що спільного у записаних рівняннях? (Н+)
Загальне рівняння дисоціації кислот:
НА ↔ Н+ + А-
молекула катіон аніон кислотного
кислоти Гідрогену залишку
Визначення кислот з погляду теорії електролітичної дисоціації: (с. 67підручника)
Кислоти – це електроліти, що під час дисоціації утворюють катіони одного типу, а саме Гідроген-йони, та аніони кислотного залишку.
-
Дво- і багато основні кислоти дисоціюють ступінчасто:
H2SO4 ↔ H+ + НSO4-
НSO4- ↔ H+ + SO42-
Дисоціація основ
-
Які сполуки називаються основами?
-
Запишіть рівняння дисоціації лугів.
NaOH ↔ Na+ + OH-
Ca(OH)2 ↔ Ca2+ + 2OH-
Що спільного у записаних рівняннях? (ОН-)
Загальне рівняння дисоціації основ:
МеОН ↔ Ме+ + ОН-
основа катіон гідроксид-йон
металу
Визначення основ з погляду теорії електролітичної дисоціації: (с.47підручника)
Основи - це електроліти, що під час дисоціації у водних розчинах утворюють катіони металів та аніонів одного типу - гідроксид-аніонів.
Основи, які містять кілька гідроксогруп, дисоціюють ступінчасто.
Ca(OH)2 ↔ CaОН+ + OH-
CaОН+ ↔ Ca2+ + OH-
Лабораторний дослід № 5,6 (с. 48 і 50підручника)
№5. Виявлення гідроген-йонів у розчині кислот.
№6. Виявлення гідроксид-йонів у розчині лугів.
Інструктаж з БЖД
Роботу виконують за текстом підручника.
Лакмус – синій.
Фенолфталеїн – малиновий
Метиловий оранжевий - жовтий
Дисоціація солей
-
Які сполуки називаються солями?
-
Запишіть рівняння дисоціації солей
КNO3 ↔ K+ + NO3-
BaCl2 ↔ Ba2+ + 2Cl-
МеА ↔ Ме+ + А-
сіль катіон аніон кислотного
металу залишку
Чи є спільні йони, що утворюються під час дисоціації? (ні)
Визначення солей з погляду теорії електролітичної дисоціації: (с. 47 підручника)
Солі – це електроліти, які дисоціюють на катіони металів та аніони кислотних залишків.
Типи солей
Середні
Na2SO4 ↔ 2Na+ + SO4 2-
|
Кислі
NaHSO4 ↔ Na++ HSO4-
HSO4- ↔ H+ + SO4 2-
|
Основні
CaOHCl ↔ CaOH+ + Cl-
CaOH+ ↔ Ca2+ + OH-
|
Закріплення набутих знань.
( робота по картках,на дошці, розв’язок проблемних питань.)
1.У результаті дисоціації сульфатної кислоти утворюються йони:
А. Cu2+ та SO42─; Б. Н+ та SO42─; В. Н+ та SO32─.
2. В результаті дисоціації калій гідроксиду утворюються йони:
А. К+ та Cl─; Б. К+ та SO42─; В. К+ та ОН─.
3.На скільки йонів розпадеться при повній дисоціації молекула кожного з електролітів, формула яких:
А. Н2S; Б. Ва(ОН)2; В. Н3РО4;
4. До якого класу належить речовина, якщо її водний розчин добре проводить струм і не знебарвлює лакмус ні в червоний, ні в синій колір?
5. Розчин КCl – безбарвний, а розчин КМпО4 має фіолетове забарвлення. Який йон спричиняє забарвлення розчину КМпО4?
6. У прилад для перевірки електропровідності налили розчин барій хлориду. Після вмикання в мережу лампочка загорілася. Потім по краплях доливаємо до розчину сульфатну кислоту. Що відбудеться з лампочкою? Поясніть ваші припущення.
7.Розчин NaCl не токсичний, а розчин CuCl2 – токсичний. З яким йоном пов’язана токсичність купрум (ІІ) хлориду?
8. Установіть відповідність між назвами речовин та йонами, що утворюються під час їх дисоціації
Назви речовин Формули йонів
А. Кальцій нітрат; 1. Н+ та Cl─;
Б. Натрій ортофосфат; 2. Са2+ та NO 3 ─;
В. Хлоридна кислота; 3. Nа+ та РО43─;
Г. Алюміній сульфат. 4. К+ та ОН─;
5. Al 3+ та SO42 ─.
Домашнє завдання:
§8 с. 46- 53
Впр. 71,72 с.53 – всім
Впр. 73с.53 – за бажанням
Достарыңызбен бөлісу: |