«Электр құбылыстары» ІҮ тарау. Электр өрісі бойынша тізбектелген сабақтар топтамасы. 6 сағ.
Топтаманың мақсаты: денелердің электрленуі, электр заряды, электр зарядының сақталу заңы, электоскоп, электрөткізгіштер және электр тогын өткізбейтіндер, атом құрылысы, элементар электр заряды, электр зарядтардың өзара әрекеттесуі, Кулон заңы, электр өрісі, электр өрісінің кернеулігі, потенциал және потенциалдар айырымы, конденсаторлар тақырыптарын меңгереді, .
№26 сабақ
ПӘН
|
Физика және астрономия
|
8-сынып
|
7.12.2016
|
ТАҚЫРЫП
|
§28. Денелердің электрленуі. Электр заряды. Электр зарядының сақталу заңы. § 29. Электроскоп. Электрөткізгіштер және электр тоғын өткізбейтіндер
|
Негізгі идея: Сыныпта оқыту тәжірибесіне жеті модульді ықпалдастыру
Оқу мақсаты: -Интербелсенді оқыту арқылы денелердің электрленуі, электр заряды, электр зарядының сақталу заңы,электроскоп, электрөткізгіштер және электр тоғын өткізбейтіндер ұғымдарын тұсіндіру
-Бірлескен оқу ортасында танымдық, әлеуметтік, эмоционалдық тұрғыдан дамыту
Ұйымдастыру (2мин)
-
Сәлемдесу
-
Сынып оқушыларына жағымды әсер туғызу
-
Түгелдеу
-
Шаттық шеңбері
-
Топқа бөлу (электр, электр тоғы, магнит сөздері арқылы 3 топқа бөлінеді)
Табыс критериі
Барлық оқушылар: -біздің заманымызға дейінгі 600 -жылдары гректер сары янтарьдың екекше қасиеті бар екендігін байқаған
-янтарь – «электрон» деген грек сөзі
-денелер өзара электрленеді де олардың арасында электр күшткрінің тартылыс пайда болады. Бұл құбылыс үйкелу арқылы электрлену деп аталады
-жүнге үйкелген эбонит таяқшада немесе ян тарьда пайда болған зарядтар шартты түрде теріс (-), ал жібекке немесе теріге үйкелген шыны таяқшадағы зарядтар оң (+) деп аталған
-тұйықталған жүйедегі денелердің электрленуінің барлық құбылыстарында электр зарядтарының қосындысы сақталады:
Электрленген аттас зарядтар бір –бірінен тебіледі
Аттас емес электр зарядтары бір-біріне тартыланын меңгереді.
|
Оқушылардың көпшілігі денелердің электрленуі, электр заряды,электр зарядының сақталу заңы, электроскоп, электрөткізгіштер және электр тоғын өткізбейтіндер тақырыптарын түсіндіреді
|
Жекелеген оқушылар: тәжірибе жасайды
|
Уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
10мин
|
Үй тапсырмасын тексеру
Жауаптардың дұрыстығын тексереді
| -
ІЖҚ-ң бөліктерін атаңыз.
-
ІЖҚ-ң ПӘК-і 30% . Бұл нені білдіреді?
-
Бу және газ турбиналары дегеніміз не?
-
Бу турбинасының артықшылығы неде?
-
Термодинамиканың І заңының математикалық өрнегін жазыңыз.
-
Бу турбиналары қайда қолданылады?
-
Тоңазытқыш машинасының құрылысы неден тұрады?
-
ІЖҚ-та жұмыстық жүріс дегеніміз не?
-
Сыртқа шығару дегеніміз не?
-
ІЖҚ-ң бір жұмыс циклі
-
Төрт тактілі ІЖҚ-ң қай тактісінде екі қақпақша жабық болады?
-
Корбюратор дегеніміз не?
-
Изохоралық процесс дегеніміз не?
-
Изобаралық процесс дегеніміз не?
-
Изотермалық процесс дегеніміз не?
-
Адиабаталық процесс дегеніміз не?
-
ІЖҚ-да «бос жүріс» қай уақытта болады?
|
Критериалды бағалау
|
Оқушы дәптері,плакат , ІЖҚ-ы
|
Қызығушылықты ояту
|
2мин
|
|
Өз ойларымен бөліседі.
Сабақтың тақырыбын,
мақсатын айқындайды
|
Мұғалім жауаптарды тыңдап, формативті бағалайды.
|
Сынып тақтасы, оқушы дәптері
|
Мағынаны тану
|
2 мин
3 мин
5 мин
5 мин
|
Үш тақырыпты бөліктерге бөледі. Тақырыптың түйінді мәселелеріне назар аудартады.
|
Жеке жұмыс. Сұрақтарға жауап беру, тәжірибе жасау
Топтық жұмыс.
ТСН-ді қорғау, (житондар арқылы бағалау)
|
Критериалды бағалау
|
ЖББ-н мектептің
8-сыныбына арналған «Физика және астрономия» оқулығы.
тәжірибеге қажетті құрал-жабдықтар,слайд
|
Ой толғаныс
|
2 мин
2 мин
3 мин
|
Тақырыптың түйінді мәселелеріне назар аудартады.
|
1. Денелерді қалай электрлейміз?
2.Электр заряды дегеніміз не?
3.Зарядтың шартты белгісі
4.Зарядталағн электроскопты пайдаланып, дененің электрді өткізетінін немесе өткізбейтінін қалай анықтауға болады?
5.Электроскоп қандай құрал
6.Электроскоп көмегімен жасалған қандай тәжірибелер электр зарядының екі тегі бар екендігін растайды?
7.Зарядталған денелердің өзара әрекетінде қайсысы дұрыс кескінделген?
8.Табиғаттағы денелердің электрленуіне мысал келтіріңдер?
9.Найзағай қалай пайда болады?
10.Күннің күркіреуін біз неге найзағайдан кейін естиміз?
2.Тәжірибе жасау
|
Критериалды бағалау
|
Электроскоп, эбонит таяқшасы,шыны таяқшасы, жібек арқылы, тәжірибе жасау. Слайд арқылы
|
Кері байланыс
|
5 мин
|
Көңіл күйлерін смайликтер арқылы білдіреді
|
Кері байланыс ұсынады
|
Критериалды бағалау
|
Кері байланыс парағы
|
1 мин
|
Үйге тапсырма: §22,93-бет
|
3 мин
|
Бағалау
|
Күнделікке баға қойдырады
|
Жиынтық бағалау
|
Күнделік
|
Сабақтан кейін ойланатын сұрақтар:
|
Не сәтті болды?
|
|
Не сәтсіз болды?
|
|
Нені жақсартуға болады?
|
|
Мен өз дағдымда нені дамыта алдым: Нені өзгертуге болады?
|
Достарыңызбен бөлісу: |