Екологічна оцінка вуличних зелених насаджень м. Києва та перспективи їх оптимізаціїДата23.12.2017
өлшемі445 b.


ЕКОЛОГІЧНА ОЦІНКА ВУЛИЧНИХ ЗЕЛЕНИХ НАСАДЖЕНЬ м. КИЄВА ТА ПЕРСПЕКТИВИ ЇХ ОПТИМІЗАЦІЇ

 • студентки VI курсу групи ЗЕК-61 Бобренко Анни Володимирівни Науковий керівник – к.б.н. Мележик О. В.


Мета роботи - вивчення еколого-біологічних основ створення зелених насаджень в умовах урбогенного забруднення та розробка шляхів вдосконалення системи зелених насаджень сучасного міста.

 • Мета роботи - вивчення еколого-біологічних основ створення зелених насаджень в умовах урбогенного забруднення та розробка шляхів вдосконалення системи зелених насаджень сучасного міста.

 • Завдання:

 • 1. Провести дослідження видового складу, стану зелених насаджень та умов зростання деревних рослин в урбанізованому середовищі (на прикладі м. Києва).

 • 2. Обгрунтувати принципи добору деревних рослин для створення озеленювальних і захисних насаджень у забрудненому середовищі.

 • 3. Розробити перспективні підходи до формування ландшафту міста засобами проектування насаджень колекційного типу як нових перспективних рішень в сучасному озелененні.

 • 4. Запропонувати нові підходи в озелененні міського середовища, виходячи з сучасних умов містобудування.Об’єкт дослідження – міські зелені насадження та деревні насадження вулиць .

 • Об’єкт дослідження – міські зелені насадження та деревні насадження вулиць .

 • Предмет дослідження – видовий склад та стан зелених насаджень, їх життєвість та умови формування в урбанізованому середовищі .Дослідження листя гіркокаштану звичайного показало, що максимальний вміст свинцю відмічається в рослинах, що зростали в безпосередній близькості від автотрас, мінімальний - при найбільшій віддаленості. Найбільш інтенсивне накопичення зольних елементів спостерігалось в 10-метровій зоні. На віддалі більше 10 м від автотраси різниця в накопиченні зольних речовин стає не такою значною.

При обстеження деревних та кущових насаджень центральних вулиць Києва була сформована негативна картина сучасного стану та видового складу цих насаджень. Найбільше зустрічаються наступні види рослин:

Одним із перспективних напрямків у формуванні сучасного міського середовища визнано створення насаджень колекційного типу, тобто рослини зібрані в певні групи. Це можуть бути різноманітні за темами дендрарії. Тут може бути використано біля 80 видів і форм рослин, а площа насаджень коливатись від 1 до кількох га. Наприклад, один дендрарій може мати різні теми тем: „берези”, „темнохвойні”, „декоративні плодові”, „сад магнолій”, „сад троянд” тощо.Створення таких типів насаджень відіграє дуже важливу еколого-естетичну роль. З одного боку, суттєво збільшує асортимент рослин, зближує людину з природою, а з іншого боку, використання спеціальних видів, які володіють оздоровчими функціями, може слугувати відмінним прикладом створення так званих „екологічних зон” – територій, які сприяють загальному оздоровленню не лише середовища, й здоров’я та самопочуття людини.Також, виходячи з сучасних умов середовища, перспективними прийомами ландшафтного дизайну міської забудови можуть бути: – створення контрастних та нюансних насаджень; – широке використання озеленення дахів та вертикальних поверхонь з метою суттєвого збільшення зелених поверхонь; – закриття несприятливого візуального середовища засобами озеленення (трельяжі); – широке впровадження контейнерного озеленення; – використання нових підходів квіткового оформлення.Отже, впровадження вищезазначених заходів в озелененні сучасного міста буде сприяти формуванню життєздатних і високодекоративних вуличних насаджень та посиленню їх ролі в еколого-естетичному формуванні ландшафту.Висновки

 • 1. Встановлено надзвичайно бідний асортимент деревних рослин в озелененні вуличних насаджень, який складає 45 видів і 36 форм деревних рослин, у тому числі 10 видів і 45 форм голонасінних і 35 видів і 20 форм покритонасінних, тоді як в озелененні європейських столиць насьогодні використовується 285 видів і 130 форм деревних рослин.

 • 2. Досліджено сучасний стан деревних насаджень та умови їх зростання, що має надзвичайно негативний характер. В озелененні вуличних територій використовується переважно 7 видів деревних рослин, 70% з яких мають ураження омелою білою, що суттєво знижує їх декоративність та естетичність. Складено перелік несприятливих умов, що перешкоджають нормальному розвитку дерев та невиконанню ними своїх функцій.

 • 3. Обгрунтовано принципи добору рослин та їх асортимент для впровадження в озеленення міста, що базується на відношенні деревних росин до несприятливих факторів зростання в антропогенному середовищі. Такий асортимент нараховує 2800 видів, форм і сортів голонасінних та покритонасінних.

 • 4. Розроблено перспективні підходи до формування озеленених територій сучасного міста, що базуються на формуванні в міському середовищі зелених насаджень колекційного типу, що не лише збагачує асортимент використовуваних рослин, а й сприяє формуванню позитивного для життя та здоров’я середовища перебування та відпочинку населення, особливу в умовах сучасного містобудування та нестачі площ для повноцінного озеленення.

 • 5. Проаналізовано сучасні недоліки в озелененні вуличних територій та територій загального користування, а також запропоновано підходи до мінімально затратного вирішення питань еколого-санітарного та естетичного оздоровлення техногенного та формування оптимального для існування людини середовища.Дякую за увагу!

Достарыңызбен бөлісу:


©stom.tilimen.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет