Будова клітини на світлооптичному та електронно-мікроскопічному рівнях МетаДата16.07.2017
өлшемі80.61 Kb.
Будова клітини на світлооптичному

та електронно-мікроскопічному рівнях
Мета: розкрити особливості будови клітини рослини; з’ясувати функції компонентів клітини; підвести учнів до висновку, що клітина — цілісна система; удосконалювати вміння спостерігати, аналізувати; розвивати вміння застосовувати теоретичні знання на практиці; виховувати етично-ціннісне ставлення до природи
Обладнання: таблиця «Будова рослинної клітини», малюнки, фото до теми
Основні поняття: клітинна оболонка, клітинна стінка, плазматична мембрана, органели, цитоплазма, ядро, пластиди, хлоропласти, хромопласти, лейкопласти, вакуолі, клітинний сік, мітохондрії, хромосоми, мікропрепарат
Тип уроку: комбінований
І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Вправа «Так – ні» (посібник Безручкова «Біологія 6 кл. Плани конспекти», ст. 18)

Вправа «Закінчи схему».Відповідь: окуляр,об’єктив, штатив, діафрагма
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

«Клітини є цеглинками, з яких зводиться будівля рослини» (К. Тимірязєв)(розповідь вчителя про працю Тимірязєва)
ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Будова клітини на світлооптичному рівні

— Пригадайте з курсу природознавства, які компоненти має клітина.

(Основними частинами клітини є оболонка, цитоплазма і ядро)

Кожна рослинна клітина має щільну прозору оболонку, яка відмежовує внутрішній вміст клітини від зовнішнього середовища. Це клітинна оболонка. Вона пронизана мікроскопічними отворами — порами, через які відбувається обмін речовин. Між клітинами міститься міжклітинна рідина, яка сполучає клітини. Якщо вона руйнується, клітини роз’єднуються. Це можна спостерігати, наприклад, у стиглих плодах кавуна, помідора.(Демонстрування таблиці)
Усередині клітина заповнена цитоплазмою. Вона являє собою безбарвний в’язкий розчин органічних і неорганічних речовин, у якому розміщуються різноманітні органели та включення. Цитоплазма майже завжди перебуває в русі, об’єднує всі клітинні структури і забезпечує процеси життєдіяльності клітини.

Характерними органелами рослинної клітини є пластиди та вакуолі. Обов’язковою складовою рослинних клітин є ядро.


Самостійна робота учнів з (робота в групах)

Завдання для груп:

Опрацювати текст підручника та дати відповіді на запитання:I група — Які особливості будови і функції клітинної оболонки?

II група — Які особливості будови і функції ядра?

III група — Які особливості будови і функції вакуолей?

IV група — Які особливості будови і функції пластид?

V група — Що таке включення? Які їхні функції?

(Презентація групами результатів самостійної роботи.)

I група

Особливості будови і функції клітинної оболонки

Оболонка клітини складається з клітинної стінки та тоненької плазматичної мембрани. Плазматична мембрана безпосередньо оточує цитоплазму клітини. Клітинна стінка розташована над плазматичною мембраною і складається переважно із целюлози. Клітинна стінка часто щільна, а тому підтримує форму клітини. Через клітинну оболонку здійснюється обмін речовин між внутрішнім вмістом клітини та зовнішнім середовищем. Вона захищає внутрішній вміст клітини.Складання опорного конспекту

• Оболонка клітини складається з клітинної стінки та тоненької плазматичної мембрани.

• Плазматична мембрана оточує цитоплазму клітини.

• Клітинна стінка розташована над плазматичною мембраною і складається переважно із целюлози.


II група

Особливості будови і функції ядра

Ядро клітини оточене подвійною оболонкою, має одне або кілька ядерець. Воно відповідає за ріст клітини, її поділ. Ядро містить хромосоми, які є носіями спадкової інформації. Основна функція ядра — передача спадкової інформації від материнської клітини до дочірніх.
III група

Особливості будови і функції вакуолей

У центрі клітини розміщена куляста вакуоля. У молодих клітин — декілька вакуолей, які потім зливаються в одну. Вона заповнена клітинним соком, який є водним розчином органічних і мінеральних речовин. У клітинному соці є різні барвники, що надають кольору квіткам, плодам рослин. Вакуолі підтримують тиск усередині клітини, сприяють збереженню її сталої форми.Доповнення вчителя

Якщо вакуоля достатньо наповнена клітинним соком, то вона схожа на повітряну кульку. Стиглі плоди, соковиті стебла рослин мають великі вакуолі. Мабуть, ви не раз бачили зів’ялі листки або квітки рослин. Це наслідок того, що вакуолі клітин втрачають воду, клітина також при цьому втрачає форму, що призводить до таких само змін і в органах рослини.(демонстрація малюнків)Молоді клітини містять кілька дрібних вакуолей, у більш старих вони з’єднуються й утворюють одну велику центральну вакуолю.
IV група

Особливості будови і функції пластид

Характерною особливістю рослинних клітин є наявність пластид. Це маленькі кулясті органели клітини. Залежно від кольору, якого надають пластидам пігменти, розрізняють хлоропласти (зелені пластиди), хромопласти (жовто-червоні пластиди) та лейкопласти (безбарвні пластиди).

Кожен тип пластид виконує свою функцію. Хлоропласти містять пігмент хлорофіл, який надає зеленого забарвлення листкам і молодим пагонам та забезпечує фотосинтез. Хромопласти забарвлюють плоди, квітки рослин у жовтий, червоний та рожевий кольори. У лейкопластах відкладаються про запас поживні речовини.
Складання опорної схеми


Пластиди можуть легко переходити з одного типу в інший. Наприклад, перетворення лейкопластів на хлоропласти проявляється у позеленінні бульб картоплі, хлоропластів на хромопласти — у забарвленні листків восени в червоний, жовтий та оранжевий кольори. У процесі життєдіяльності рослин пігменти пластид можуть руйнуватися. Це відбувається перед листопадом.
V група

Включення

Включення — це тимчасові утвори, які то виникають унаслідок процесів життєдіяльності клітини, то зникають. У цитоплазмі вони представлені крохмальними зернами, ліпідами (жирами), протеїнами (білками). Наприклад, клітини насіння рису, гречки багаті на крохмальні зерна, а клітини насіння соняшнику та коноплі містять жири. Вакуолі теж можуть мати запасні поживні речовини. Наприклад, у вакуолях клітин цукрового буряку відкладається глюкоза.

Ми також можемо розглянути основні компоненти рослинної клітини за допомогою світлового мікроскопа. Але перш за все ви повинні ознайомитися з правилами користування лабораторним обладнанням та основними правилами виготовлення тимчасових мікропрепаратів.
Правила користування лабораторним обладнанням

1. Інструментами та іншими предметами, які належать до лабораторного обладнання, можна користуватися на заняттях тільки з дозволу вчителя.

2. З предметами лабораторного обладнання, виготовленими зі скла (предметне та накривне скельця, піпетка, склянки та ін.), треба працювати обережно, щоб не розбити їх.

3. Предметне скло потрібно тримати за краї між великим і вказівним пальцями лівої руки, а накривне — правою.

4. Препарувальні голки, скальпель, пінцет, ножиці необхідно ставити в порцеляновий або пластмасовий стакан гострими кінцями донизу.

5. Піпетку можна брати тільки за гумовий наконечник, зберігати її треба в чистому вигляді й обов’язково у футлярі.


Основні правила виготовлення тимчасових мікропрепаратів

1. Для виготовлення препаратів візьміть чисті предметне скло й накривне скельце. Якщо на їхній поверхні ви помітили сліди бруду, то ополосніть їх у воді й обережно протріть серветкою з тканини, поміщаючи предметне скло й накривне скельце між вказівним і великим пальцями правої руки.

2. За допомогою скляної палички чи піпетки на середину предметного скла нанесіть краплю води.

3. Потім за допомогою препарувальної голки, пінцета відділіть шматочок тканини або лезом зробіть тоненький зріз органа рослини.

4. Препарувальною голкою чи пінцетом перенесіть цей досліджуваний об’єкт у краплину води на предметному склі.

5. Накрийте препарат накривним скельцем. Його потрібно взяти двома пальцями за грані, поставити ребром на край рідини й повільно опустити. Якщо під накривне скельце потрапило повітря, легенько постукайте по ньому скляною паличкою.

6. Для забарвлення досліджуваного об’єкта можна використати йод або інший барвник, який потрібно нанести піпеткою поряд із накривним скельцем. Одночасно з протилежного боку кладуть фільтрувальний папір, який буде вбирати воду з-під накривного скельця і сприятиме проникненню розчину барвника.
Демонстрація вчителем необхідного лабораторного обладнання
Самостійна робота учнів

Лабораторне дослідження

Тема. Будова клітин листка елодеї.

Мета: вивчити будову рослинних клітин, їхні основні органели.

Обладнання й матеріали: мікроскоп, предметне скло й накривне скельце, пінцети, піпетка, молоді листки елодеї.

Хід роботи

1. Приготуйте препарат клітин листка елодеї. Для цього візьміть гілочку з листками елодеї. Відокремте листок від стебла, покладіть його в краплю води на предметне скло і накрийте накривним скельцем.

2. Розгляньте препарат під мікроскопом. Знайдіть у клітинах оболонку, цитоплазму, ядро, пластиди.

3. Замалюйте схему будови клітини листка елодеї.

4. Зробіть висновок про будову клітини.
Учні формулюють висновок:

Розглядаючи рослинні клітини в світловий мікроскоп, ми можемо побачити клітинну оболонку, хлоропласти, ядро, вакуолі та цитоплазму.


2. Будова клітини на електронно-мікроскопічному рівні

Завдання для учнів:

— Розгляньте схеми будови клітини на електронно-мікроскопічному та світлооптичному рівнях.

— Порівняйте ці схеми. Установіть назви органел, яких не видно у світловий мікроскоп.

— Сформулюйте висновки за результатами порівняння.


Схема будови клітини на електронно-мікроскопічному рівні - демонстрація таблиці

(Обговорення відповідей учнів.)


Складання опорного конспекту

Органели рослинної клітини:

вакуолі з клітинним соком;

пластиди — хлоропласти, хромопласти, лейкопласти;

мітохондрії та ін.

(Учитель повідомляє учням, що будову й функції інших органел, які входять до складу клітини, вони будуть вивчати в наступних класах.)


Формулювання висновку:

У клітині за допомогою світлового мікроскопа можна побачити оболонку, цитоплазму, ядро, пластиди і вакуолі. Інші органели видно лише в електронному мікроскопі.Заповнення таблиці Будова клітини

Органела

Функції

За допомогою якого збільшувального приладу можна побачити?V. Узагальнення та систематизація знань

Бесіда.

1. Що таке клітина?

2. Назвіть основні структурні елементи рослинної клітини.

3. Яку функцію виконує клітинна оболонка?

4. Що таке пластиди та які їхні функції?

5. Яка роль вакуолі в клітині?6. Яке значення в житті клітини має ядро?
Домашнє завдання:

  • опрацювати конспект в зошиті

  • скласти 5 речень вправи «Так чи ні?»


Підсумок «Я сьогодні дізнався про …»
Каталог: material
material -> Опухоли Местное патологическое разрастание тканей, состоящих из качественно изменившихся клеток
material -> Жұқпалы аурумен ауыратын науқастарды күту ерекшеліктері және инфекцияның алдын алу Мақсаты: а білімділік
material -> Мына заттардың қайсысы су молекуласының
material -> Время затвердевания Методика применения
material -> Невропатолога
material -> Бағдарламасы Бағдарламаға жауапты: Кафедра меңгерушісі А. Серикбаева Алматы, 2014 ПӘндер
material -> Сабақ жоспары. Әдебиеттік оқу
material -> Сабақтың тақырыбы : Сөйлем Сабақтың мақсаты


Достарыңызбен бөлісу:


©stom.tilimen.org 2019
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет