Сабақтың мақсаты : Жануарлар дүниесінің тарихи дамуы ерекшіліктері туралы түсініктерін толықтыра түсу



жүктеу 33.78 Kb.
Дата01.04.2018
өлшемі33.78 Kb.
түріСабақ
Қосмекенділердің шығу тегі
Атырау қаласы М.Отаралиев атындағы негізгі мектептің биология пәні мұғалімі Жубанова Галя Нигметқызы
Биология 7 сынып
Сабақтың мақсаты : Жануарлар дүниесінің тарихи дамуы ерекшіліктері туралы түсініктерін толықтыра түсу

Сабақтың білімділігі : Табиғаттағы және адам өміріндегі манызымен қазіргі кездегі таралған түрлерімен таныстыру

Сабақтың тәрбиелігі :Оқушылар арасында ұйымшылдықты және сыйласымдықты ояту , топпен жұмыс жасай білуге тәрбиелеу .

Сабақтың дамытушылығы :Оқушылардың талдау , синтез , салыстыру , қорытындылау қаблеттерін дамыту.

Сабақтың типі : Жаңа білімді меңгерту .

Сабақтың түрі : Аралас сипатта

Сабақтын өткізу әдісі : СТО элементтері , Венн диограмасы ,топтастыру , ойын элементтері

Көрнекіліктер : Суреттер, сызбалар

Пәндік байланыс : География

Әдебиеттер : Биология , жануартану 7 сынып , биологияжәне салауаттылық негізі, интернет материалдары

Сабақ барысы : l Ұйымдастыру бөлімі : сыныпты түгендеу топқа бөлу

ll Өткен білімді жүйелеу , өзектеу

Сатылай кешенді талдау стратегиясы Қосмекенділер класына жалпы сипаттама беру

1 Анықтама

2 Тіршілік ортасы ,қозғалуы таралуы

3 Қаңқасы тұлға деңгейі

4 Қоректену бұлшық еттері

5 Қан айналым жүйесі

6 Тыныс алу жүйесі

7 Зәр шығару жүйесі

8 Сезім жеке жүйесі

9 Көбеюі ,дамуы

10 Отряд өкілдері

lll Мағынаны тану Жана тақырыпты меңгерту (ойлау қабілеттерін арттыру барысында сұрақтар қою)

Қосмекенділердің саусақ қанатты балықтардан шыққанын немен дәлелдеуге болады ?

Қосмекенділердін ата – тегі тұщы су саусақ қанаттылары екенін қалай дәлелдеуге болады ?

Өзін тұратын жерде қосмекенділерің қандай түрлері таралғаның айтып бер?



«Білім » жүйесі (жана сабақты түсіндіру )
Тірек схемасы
сауытбастылар латимерия стегоцефалдар
қосмекенділер
ежелгі ежелгі қазіргі қосмекенділер

саусаққанатты қосмекенділер

балықтар

images.jpeg



56.jpegзщ.jpeg
lV Ойлан ,жұптас, топтас: 3 топқа бөлініп топтық жұмысты қорғайды

1 топ Құйрықтылар отряды

2 топ Құйрықсыздар отряды

3 топ Аяқсыздар отряды



V Зологиялық домино ойыны (орны ауысқан сөздерді ретімен жаз)

1 топ. Жәндіктермен пайдалы қоректенетіндіктен зиянды қосмекенділер ( қосмекенділер зиянды жәндіктермен қоректенетіндіктен

2 топ. Саусаққанатты болған ежелгі пайда балықтардан қосмекенділер (қосмекенділер ежелгі саусаққантты балықардан пайда болған)

3 топ. Дара жануарлар жынысты қосмекенділер (қосмекенділер дара жынысты жануарлар )



V I Жануарларды кластарына қарай орналастыр ойыны 1 минут (суретті орналастыру

Балықтар қосмекенділер




Vll Алгоритмдік деңгей.

Бақаның алдынғы , артқы аяқтары неше бөліктерге бөлінген (3 )

Алдыңғы аяғындағы саусақ саны (4)

Табанында неше саусақ (5)

Құрбақаның мойын омыртқа саны (1)

Бақа қаңқасында бұлшықет саны (350)

Арқа омыртқа саны (7)

Сегізкөз омыртқасы (1)

Жүрегі неше бөлікті (3)

Бақа бүйрегінің саны (2)



Vlll Сабақты қорыту. Венн диограммасы


Балықтың өзіне тән ерекшілігі

Ұқсас, ортақ қасиеттері

Бақаның өзіне тән ерекшелігі











lX Үйге тапсырма : Қосмекенділер класын қайталау .

X Бағалау .




©stom.tilimen.org 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет