Сабақ түрі: аралас Сабақ барысы



жүктеу 117.94 Kb.
Дата14.07.2017
өлшемі117.94 Kb.
түріСабақ
Тақырыбы: Құрмалас сөйлем. Құрмалас сөйлемнің жасалу жолдары.Қайталау сабағы.

Мақсаты:
a) оқушылардың зеректік қабілеттерін дамытып, ой-өрісін кеңейту,озық ойлы оқушыны анықтау


ә) оқушылардың дүниетанымын, білімге қызығушылығын арттыру
б) өз мүмкіндігін пайдалана алатын зерделі тұлғаны тәрбиелеу

Көрнекіліктер:  «Білімді мыңды жығар, білекті бірді жығар»  «Оқу-білім азығы, білім- өмір азығы».

Сабақ түрі: аралас

Сабақ барысы:

І. Ой қозғау: логикалық сұрақтар «Бақытты сәт» минуты. Сынып оқушылары арасынан 1 басқарушы таңдап аламыз. Ол тақтада жазылған тізім бойынша оқушылардың жауабын бағалап отырады. Қайсысы көп балл жинаса, сол арқылы топ құралады.

Морфология

10 – 3-ші  сөз табын ата? (сын есім)

20 –“Кәсіби” сөзінің түбірі қайсы? (кәсіп)

30 – Етістіктің түрлерін ата ? (салт,сабақты, өздік,өзгелік,ортақ,ырықсыз етістер,көсемше,есімше,тұйық етістіктер)

40 —  “Шақты,жуық,таяу…” сөздері арқылы жасалатын сан есім (болжалдық сан есім)

50 – “Биыл” үстеуі қалай жасалған? (бұл жыл)



10-”Орынбасар сөз” деп аталатын сөз табы

10- Өз құрамында 3 буын, 7 әріп бар.Жалпы қарауындағы әріптері құрамындағыдан 6 есе көп./фонетика/

10-Фонетикалық 2 ұғым, бірі мен бірі сыбайлас,

бірі-айтылады да естіледі, екіншісі – жазылады да көрінеді.

10-“Жеті” санымен шектелетін сан есім

10-“Қимыл есімі” деп аталатын етістік

10“Еш” сөзінің қатысынсыз жасалатын болымсыздық есімдігі

10Алғашқы  3 сөз табының атауларына ортақ сөз

10-Жинақтық сан есіммен тұлғалас есімдік

10-Үш.жеті,тоғыз сан есімдеріне қатысты ырым-тыйым, салт-дәстүр білесің бе?

10-Шешеңнің апасының баласы кім болады саған?

10-Жездеңнің балдызы кім болады саған?

10- Бір шымшым ,бір қайнатым,бір асым,бір ұрттам, бір ауыз,бір жайым,бір шөкім,(су,бұлт,тұз,өлең,қамыр,ет,шай)

10-Бірініші буыны — дауысты езулік,

   екінші буыны –  болады есімдік

ІІ. Сынып оқушылары баллдарына сәйкес орнығып отырады. Әр топ өз топтарына ат қояды. Ұранын айтады.

ІІІ. «Ойлы болсаң, озып көр».

Тақтамен жұмыс.

Әр топ тақтаға шығып «постер» тәсілі бойынша тақырыптарын дәлелдейді.

1-топ «Құрмалас сөйлем» жалпы ереже туралы айтады.

2- топ «Жалғаулықтар » туралы өз пікірлерін дәлелдейді.

3- топ «Ыңғайлас салалас» туралы айтады.

4-топ «Құрмалас сөйлемдердің түрлері»

ІV. «Мәтін бөліктері» дамыта оқыту ойыны.

Топтық жұмыс. Оқулықпен жұмыс /98- жаттығу/.

Ойын шарты:

1.Оқушылар мәтінді өз бетімен мәнерлеп оқып шығады; 2) оқушылар оқып болғаннан кейін, әр топтан бір оқушы мұғалімнің үстелінен бір парақ қағаз алады да, орнына отырып, әрі қарай дайындалады.

Мұғалімнің үстелінде төрт парақ жатады: 1) «Кіріспе»деген жазуы бар; 2) «Негізгі бөлім» деген жазуы бар; 3) «Соңғы бөлім» деген жазуы бар; 4) «Толықтыру» деген жазуы бар парақ.

2. Топтар мәтін бөліктерін өздерінің қолдарындағы прақ бойынша жатқа тақтаға жаза бастауды бастайды. Бәрі жазып болғаннан кейін, кезекті «толықтыру» топ басшылары алады. Сөйлемдердердің дұрыс емес жерлерін ауызша толықтырады.



3. Сол мәтін бойынша грамматикалық тапсырмаларды орындау.синтаксистік талдау, сөз құрамына қарай талдау.

V. шығармашылық жұмыс: «Құрмалас сөйлем» құрайтын мақал- мәтелдер жазу.

VІІІ. Бекіту. Кімнің жауабы нақты болды. Топтар бағалау парағы арқылы бағалайды.

ІХ. Үйге тапсырма: Көркем шығармадан құрмалас сөйлемдер жазып келу.

Ағаш тамырымен мықты,

Адам дос- жарымен мықты.
Жел дауылды шақырады,

Бұлт жауынды шақырады.


Су жетпейін демейді, жар жеткізбейді,

Ер жетпейін демейді, мал жеткізбейді.


Жаман жасаққа жарамайды,
Желінсау қосаққа жарамайды.
 

Қойшы қошқарын мақтайды,
Тентек шоқпарын мақтайды.
Қойшы қошқарын мақтайды,
Тентек шоқпарын мақтайды.

Оқу-білім бұлағы, білім өмір шырағы.

Ойлаумен ой толады,

Ойнаумен бой толады.

Қасықтап жинаған абыройды,

Шөмішпен төкпе.

Бағалау парағы:

Оқушының аты- жөні

«Бақытты сәт»

Топ аты, ұраны

Постермен жұмыс

Мәтін бөліктері

Грамматикалық жұмыс

Шығармаш. жұмыс






























































































































Бағалау парағы:



Оқушының аты- жөні

«Бақытты сәт»

Топ аты, ұраны

Постермен жұмыс

Мәтін бөліктері

Грамматикалық жұмыс

Шығармаш. жұмыс































































































































Бағалау парағы:

Оқушының аты- жөні

«Бақытты сәт»

Топ аты, ұраны

Постермен жұмыс

Мәтін бөліктері

Грамматикалық жұмыс

Шығармаш. жұмыс































































































































Бағалау парағы:

Оқушының аты- жөні

«Бақытты сәт»

Топ аты, ұраны

Постермен жұмыс

Мәтін бөліктері

Грамматикалық жұмыс

Шығармаш. жұмыс

































































































































Ойын шарты:

1.Оқушылар мәтінді өз бетімен мәнерлеп оқып шығады; 2) оқушылар оқып болғаннан кейін, әр топтан бір оқушы мұғалімнің үстелінен бір парақ қағаз алады да, орнына отырып, әрі қарай дайындалады.

Мұғалімнің үстелінде төрт парақ жатады: 1) «Кіріспе»деген жазуы бар; 2) «Негізгі бөлім» деген жазуы бар; 3) «Соңғы бөлім» деген жазуы бар; 4) «Толықтыру» деген жазуы бар парақ.

2. Топтар мәтін бөліктерін өздерінің қолдарындағы прақ бойынша жатқа тақтаға жаза бастауды бастайды. Бәрі жазып болғаннан кейін, кезекті «толықтыру» топ басшылары алады. Сөйлемдердердің дұрыс емес жерлерін ауызша толықтырады




Ойын шарты:

1.Оқушылар мәтінді өз бетімен мәнерлеп оқып шығады; 2) оқушылар оқып болғаннан кейін, әр топтан бір оқушы мұғалімнің үстелінен бір парақ қағаз алады да, орнына отырып, әрі қарай дайындалады.

Мұғалімнің үстелінде төрт парақ жатады: 1) «Кіріспе»деген жазуы бар; 2) «Негізгі бөлім» деген жазуы бар; 3) «Соңғы бөлім» деген жазуы бар; 4) «Толықтыру» деген жазуы бар парақ.

2. Топтар мәтін бөліктерін өздерінің қолдарындағы прақ бойынша жатқа тақтаға жаза бастауды бастайды. Бәрі жазып болғаннан кейін, кезекті «толықтыру» топ басшылары алады. Сөйлемдердердің дұрыс емес жерлерін ауызша толықтырады.



Ойын шарты:

1.Оқушылар мәтінді өз бетімен мәнерлеп оқып шығады; 2) оқушылар оқып болғаннан кейін, әр топтан бір оқушы мұғалімнің үстелінен бір парақ қағаз алады да, орнына отырып, әрі қарай дайындалады.

Мұғалімнің үстелінде төрт парақ жатады: 1) «Кіріспе»деген жазуы бар; 2) «Негізгі бөлім» деген жазуы бар; 3) «Соңғы бөлім» деген жазуы бар; 4) «Толықтыру» деген жазуы бар парақ.

2. Топтар мәтін бөліктерін өздерінің қолдарындағы прақ бойынша жатқа тақтаға жаза бастауды бастайды. Бәрі жазып болғаннан кейін, кезекті «толықтыру» топ басшылары алады. Сөйлемдердердің дұрыс емес жерлерін ауызша толықтырады.



Ойын шарты:

1.Оқушылар мәтінді өз бетімен мәнерлеп оқып шығады; 2) оқушылар оқып болғаннан кейін, әр топтан бір оқушы мұғалімнің үстелінен бір парақ қағаз алады да, орнына отырып, әрі қарай дайындалады.

Мұғалімнің үстелінде төрт парақ жатады: 1) «Кіріспе»деген жазуы бар; 2) «Негізгі бөлім» деген жазуы бар; 3) «Соңғы бөлім» деген жазуы бар; 4) «Толықтыру» деген жазуы бар парақ.

2. Топтар мәтін бөліктерін өздерінің қолдарындағы прақ бойынша жатқа тақтаға жаза бастауды бастайды. Бәрі жазып болғаннан кейін, кезекті «толықтыру» топ басшылары алады. Сөйлемдердердің дұрыс емес жерлерін ауызша толықтырады



Ойын шарты:

1.Оқушылар мәтінді өз бетімен мәнерлеп оқып шығады; 2) оқушылар оқып болғаннан кейін, әр топтан бір оқушы мұғалімнің үстелінен бір парақ қағаз алады да, орнына отырып, әрі қарай дайындалады.

Мұғалімнің үстелінде төрт парақ жатады: 1) «Кіріспе»деген жазуы бар; 2) «Негізгі бөлім» деген жазуы бар; 3) «Соңғы бөлім» деген жазуы бар; 4) «Толықтыру» деген жазуы бар парақ.

2. Топтар мәтін бөліктерін өздерінің қолдарындағы прақ бойынша жатқа тақтаға жаза бастауды бастайды. Бәрі жазып болғаннан кейін, кезекті «толықтыру» топ басшылары алады. Сөйлемдердердің дұрыс емес жерлерін ауызша толықтырады




Ойын шарты:

1.Оқушылар мәтінді өз бетімен мәнерлеп оқып шығады; 2) оқушылар оқып болғаннан кейін, әр топтан бір оқушы мұғалімнің үстелінен бір парақ қағаз алады да, орнына отырып, әрі қарай дайындалады.

Мұғалімнің үстелінде төрт парақ жатады: 1) «Кіріспе»деген жазуы бар; 2) «Негізгі бөлім» деген жазуы бар; 3) «Соңғы бөлім» деген жазуы бар; 4) «Толықтыру» деген жазуы бар парақ.

2. Топтар мәтін бөліктерін өздерінің қолдарындағы прақ бойынша жатқа тақтаға жаза бастауды бастайды. Бәрі жазып болғаннан кейін, кезекті «толықтыру» топ басшылары алады. Сөйлемдердердің дұрыс емес жерлерін ауызша толықтырады.



Ойын шарты:

1.Оқушылар мәтінді өз бетімен мәнерлеп оқып шығады; 2) оқушылар оқып болғаннан кейін, әр топтан бір оқушы мұғалімнің үстелінен бір парақ қағаз алады да, орнына отырып, әрі қарай дайындалады.

Мұғалімнің үстелінде төрт парақ жатады: 1) «Кіріспе»деген жазуы бар; 2) «Негізгі бөлім» деген жазуы бар; 3) «Соңғы бөлім» деген жазуы бар; 4) «Толықтыру» деген жазуы бар парақ.

2. Топтар мәтін бөліктерін өздерінің қолдарындағы прақ бойынша жатқа тақтаға жаза бастауды бастайды. Бәрі жазып болғаннан кейін, кезекті «толықтыру» топ басшылары алады. Сөйлемдердердің дұрыс емес жерлерін ауызша толықтырады.



Ойын шарты:

1.Оқушылар мәтінді өз бетімен мәнерлеп оқып шығады; 2) оқушылар оқып болғаннан кейін, әр топтан бір оқушы мұғалімнің үстелінен бір парақ қағаз алады да, орнына отырып, әрі қарай дайындалады.

Мұғалімнің үстелінде төрт парақ жатады: 1) «Кіріспе»деген жазуы бар; 2) «Негізгі бөлім» деген жазуы бар; 3) «Соңғы бөлім» деген жазуы бар; 4) «Толықтыру» деген жазуы бар парақ.

2. Топтар мәтін бөліктерін өздерінің қолдарындағы прақ бойынша жатқа тақтаға жаза бастауды бастайды. Бәрі жазып болғаннан кейін, кезекті «толықтыру» топ басшылары алады. Сөйлемдердердің дұрыс емес жерлерін ауызша толықтырады.


Ойын шарты:

1.Оқушылар мәтінді өз бетімен мәнерлеп оқып шығады; 2) оқушылар оқып болғаннан кейін, әр топтан бір оқушы мұғалімнің үстелінен бір парақ қағаз алады да, орнына отырып, әрі қарай дайындалады.

Мұғалімнің үстелінде төрт парақ жатады: 1) «Кіріспе»деген жазуы бар; 2) «Негізгі бөлім» деген жазуы бар; 3) «Соңғы бөлім» деген жазуы бар; 4) «Толықтыру» деген жазуы бар парақ.

2. Топтар мәтін бөліктерін өздерінің қолдарындағы прақ бойынша жатқа тақтаға жаза бастауды бастайды. Бәрі жазып болғаннан кейін, кезекті «толықтыру» топ басшылары алады. Сөйлемдердердің дұрыс емес жерлерін ауызша толықтырады.




Ойын шарты:

1.Оқушылар мәтінді өз бетімен мәнерлеп оқып шығады; 2) оқушылар оқып болғаннан кейін, әр топтан бір оқушы мұғалімнің үстелінен бір парақ қағаз алады да, орнына отырып, әрі қарай дайындалады.

Мұғалімнің үстелінде төрт парақ жатады: 1) «Кіріспе»деген жазуы бар; 2) «Негізгі бөлім» деген жазуы бар; 3) «Соңғы бөлім» деген жазуы бар; 4) «Толықтыру» деген жазуы бар парақ.

2. Топтар мәтін бөліктерін өздерінің қолдарындағы прақ бойынша жатқа тақтаға жаза бастауды бастайды. Бәрі жазып болғаннан кейін, кезекті «толықтыру» топ басшылары алады. Сөйлемдердердің дұрыс емес жерлерін ауызша толықтырады.



Ойын шарты:

1.Оқушылар мәтінді өз бетімен мәнерлеп оқып шығады; 2) оқушылар оқып болғаннан кейін, әр топтан бір оқушы мұғалімнің үстелінен бір парақ қағаз алады да, орнына отырып, әрі қарай дайындалады.

Мұғалімнің үстелінде төрт парақ жатады: 1) «Кіріспе»деген жазуы бар; 2) «Негізгі бөлім» деген жазуы бар; 3) «Соңғы бөлім» деген жазуы бар; 4) «Толықтыру» деген жазуы бар парақ.

2. Топтар мәтін бөліктерін өздерінің қолдарындағы прақ бойынша жатқа тақтаға жаза бастауды бастайды. Бәрі жазып болғаннан кейін, кезекті «толықтыру» топ басшылары алады. Сөйлемдердердің дұрыс емес жерлерін ауызша толықтырады.



Ойын шарты:

1.Оқушылар мәтінді өз бетімен мәнерлеп оқып шығады; 2) оқушылар оқып болғаннан кейін, әр топтан бір оқушы мұғалімнің үстелінен бір парақ қағаз алады да, орнына отырып, әрі қарай дайындалады.

Мұғалімнің үстелінде төрт парақ жатады: 1) «Кіріспе»деген жазуы бар; 2) «Негізгі бөлім» деген жазуы бар; 3) «Соңғы бөлім» деген жазуы бар; 4) «Толықтыру» деген жазуы бар парақ.

2. Топтар мәтін бөліктерін өздерінің қолдарындағы прақ бойынша жатқа тақтаға жаза бастауды бастайды. Бәрі жазып болғаннан кейін, кезекті «толықтыру» топ басшылары алады. Сөйлемдердердің дұрыс емес жерлерін ауызша толықтырады.



Құрмалас сөйлем.

Құрмалас сөйлемнің жасалу жолдары.

(Қайталау сабағы 8 «Ә» сыныбы)

Қазақ тілі мен қазақ

әдебиеті пәні мұғалімі



Жакутова Б.Е.

№24 Жалғызқұдық орта мектебі




©stom.tilimen.org 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет