Сабақ бойынша мұғалім жазбасы



жүктеу 76.39 Kb.
Дата22.02.2018
өлшемі76.39 Kb.
түріСабақ

Қосымша мәліметтер

Өткізілетін сабақ бойынша мұғалім жазбасы
Сабақ барысында қолданылған әдіс-тәсілдер тиімділігі: «Миға шабуыл,» «Жигсо» , Спираль, Өмірлік ахуалды талдау «Глосарий» құрастыру, «Жуан және жіңішке сұрақтар», «Конверт-сұрақ», «Эссе жазу», «Постер қорғау» арқылы оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын артып алған білімді тәжірибеде қолдана біледі. .

Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді: оқушының сабаққа деген ынтасын арттырады.

Оқушылардың белсенділігі: Топтық, жұптық, жеке жұмыс барысында.

Сабақтың мақсатына жету жолындағы қадамдардың маңыздылығы: Блум таксономиясын пайдалану арқылы.


Кездескен кедергілер мен оны ескеру жолдары топпен жұмыста жеке оқушының топпен араласа алмауын, тапсырма орындау барысында өз пікірін ортаға салуын қадағалау.


Тақырыбы: § 3. V-Х ғасырлардағы Византия империясы



Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7 .

қатысқаны:

Қатыспағаны

Сабақта меңгерілетін дағдылық мақсаттар:

Тақырыптың мазмұнын тарау тақырыбымен байланыстыра отырып түсіну арқылы тақырыпты өмірмен байланыстыруға мүмкіндік жасап, тақырып идеясын ашу.

Табыс кретерийлері:

Барлық оқушылар: Византия мемлекетінің орналасқан жерімен танысамыз; Рим империясының шығыс бөлігінің Византияға көшу себебін анықтаймыз; мемлекеттік биілігімен танысамыз.




Оқушылардың көпшілігі: қосымша деректер арқылы жұмыс жасай алады.




Кейбір оқушылар: тірек сөздерді пайдалана отырып шығармашылық тапсырмалар орындайды.


Осыған дейін меңгерген білім:

Батыс Рим империясының құлау себептерін біледі.Герман тайпалары негізін қалаған «варварлық мемлекеттер» тарихын біледі.



Күтілетін нәтиже:

Оқушылар Византия империясымен танысады, білімдерін жетілдіруде мәліметтерді алады.

Керекті құрал –жабдықтар мен көрнекіліктер:

суреттер, қағаз қиындылары, интерактивті тақта , дүние жүзі картасы №2. стикер, түрлі-түсті бояу, флипшарт, бағалау қағаздары.

Сабақтың барысы:

Уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Білу

4-5мин

Миға шабуыл

Интерактивті тақтаға «Қайталау–оқу айнасы» әр түрлі деңгейдегі сұрақтар берілед


Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. Топ бойынша өткен тақырыптар бойынша сұрақ- жауаптарға дайындық жасау.

Оқушылардың өздері дайындап келген сәйкестендіру тестерін бір-біріне ұсыну.

Оқулық бойынша сұрақтар беру.

1. Рим империясындағы дағдарыстың басты себебі не?

2. Римдіктерге қарсы соғысқан герман көсемдерінің есімін еске түсір.

3. Франктер неліктен христиан дінін қабылдады?

Мұғалім берген тапсырманы орындау. Үй тапсырмасына берілген сұрақтарға жауап береді, шапшаңдылық таныту, өз ойларын жеткізу




Түсіну

10 мин

Постермен өткен тақырыпты қорғау




Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға сұрақ арқылы диалогқа түсіру. Ой қозғау арқылы жаңа сабақтың негізгі тақырыбы мен мағанасын аштыру.

« Жигсо» әдісі бойынша жаңа сабаққа дайындық жасау әрекеттері

Тақырыбы: V-Х ғасырлардағы Византия империясы

1. Рим империясының екіге бөліну

2. Византия қоғамы.

3. Мемлекет билігі.

4. Империядағы христиан діні

5. Империясының сыртқы саясаты.

6. І Юстинианның билік ету кезеңі



Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмалар бойынша жұмыс жүргізеді, топ бойынша әрекеттер жүргізу арқылы жаңа тақырыпқа бастама жасайды, өз ой-пікірлерімен санаса білу.

Қолдану

7-8 мин

«Конверт-сұрақ» әдісін қолдану

Спираль» әдісі (13 мин) әдісі арқылы

«Византия империясы» бойынша жұмыс

Жаңа тақырыпты оқушыларға түсіндіруде дайын материалдар тарату, картаға кескіндеу, картамен жұмыс жасау.

Жаңа сабақты толық меңгерту үшін сыни тұрғыдан ойлаудың «Спираль» әдісін алу. Бұл әдістің тиімділігі, топтағы оқушылардың барлығы да мәтінмен жұмыс жасайды. Оқушыларға уақыт беріп, тапсырма бойынша жұмыс жасауын тапсыру.




Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту. Топ бойынша жаңа тақырыптың идеясын ашады, талдайды, бір- біріне түсіндіреді

Сергіту сәті

2-3 мин

«Көңілді күй» атты жаттығу жасау. Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау

Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды.



Талдау

10- мин

Кітаппен жұмыс.

Тақырыптарға шолу

Карточкалармен жұмыс

Топтарға жаңа тақырып бойынша Кітаппен жұмыс атқару үшін әр топқа кітаптағы тапсырмалармен жұмыс істеуді тапсыру, мағанасын талдау



1- тапсырма.Сыныпқа ортақ тапсырма. Кесте толтыру.

Византия империясының күшеюі себептері

Империяның дәуірлеу кезеңі (527-565 жылдар)













Әр топқа тапсырмалар.

2--тапсырма.Тірек сөздерді пайдалана отырып глосарий құру. Константинополь, Босфор, номисма, курия, синклит, василевс

4-тапсырма.

1-топ. Ойлан: Ежелгі Рим империясын қалпына келтіруге византиялықтарға не кедергі келтірді?

2.топ. Ойлан: Ежелгі Рим империясын қалпына келтіруге византиялықтарға не кедергі келтірді?

3-топ. Анықта: «Ника» көтерілісінің шығуына не себеп болды?

5-топ. Анықта: «Ника» көтерілісінің шығуына не себеп болды?

6-топ. Анықта: Юстиниан қайтыс болғаннан кейін Византия жаулап алған Африкадағы, Италиядағы, Испаниядағы иеліктерінің көп бөлігінен айырылып қалды. Себебі неде?



Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру. Кітаптағы тапсырмаларды топпен біргіп жұмыс істейді, талқылайды, зерттейді

Жинақтау.

6-8 мин

Өмірлік ахуалды талдау» әдісі арқылы тақырыпты сабақты жинақтау

Мұғалім жаңа тақырыпқа байланысты тақтадағы ілінген қағаздарды топқа таратады және қосымша материалдар үлестіріледі



Бүгінгі өмірмен байланысты тапсырмалар беру.

Біліміңді тексер:

  1. Шығыс Рим империясы тарихта қалай аталды?

  2. Юстиниан қандай басшы болды? Оның заңдары қаншалықты маңызды болды?

  3. Ерте Орта ғасырдағы Еуропадағы «Азаматтық құқықтар жинағы» атты заңды құжат қалай аталады?




Оқушылардың мақсаты берілген сұраққа өз ойларын жеткізе отырып тақыртыпты сипаттау арқылы жинақтайды Өмірмен байлансты сауалдарға өз пікірлерін білдіреді.

Бағалау.

4-5 мин

Бағалау критерийлері мен бағалау шкаласын

Әр топқа бағалау ақпаратын тарату

Үйге тапсырма
4-5 мин

§ 3. V-Х ғасырлардағы Византия империясы. Контур картамен жұмыс.

Қосымша деректер жинау. Энсклапедиямен жұмыс. Жеке оқушыларға тапсырма


Оқиды, мазмұндайды, сұрақтарға жауап дайындайды.

Рефлекция.
3-4 мин

Екі жұлдыз , бір тілек

Стикерлерді толтыру

Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойынын стикерге жазып, тақтаға іледі (2 мин)

ББҮ кестесін толтыру



Оқушылар кері байланыс арқылы өздерінің сабақтан алған әсерлерін, ұсыныс, тілектерін жазады.

Қосымша мәліметтер

Өткізілген сабақ бойынша мұғалім жазбасы

Ескерту. Бұл парақ сабақтан кейін ұстаз өткізген сабағына өзі баға бере отырып толтырады.Келесі сабақта жіберілген кемшіліктерді қайталамауға. жетістіктерін саралауға арналған парақша

Тақырыбы§ 3. V-Х ғасырлардағы Византия империясы.

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7

Қатысқаны:

Қатыспағаны:

Сабақта меңгерілітін дағдылық мақсаттар:

Барлық оқушылар:

Табыс кретерийлері:

Оқушылардың көпшілігі:

Осыған дейін меңгерілген білім:

Кейбір оқушылар:

Күтілетін нәтиже:




: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Жеке оқушымен жұмыс дәптері
attachment -> Сыныбы: 8-сынып Тақырыбы: Қалқанша бездің құрылысы мен қызметі Мақсаты
attachment -> 1. Ішкі секреция бездерінен бөлінетін сұйықтық Гормондар
attachment -> Тақырыбы: Зиянды әдеттен сақтан Мақсаты: а білімділігі
attachment -> Сабақтың тақырыбы: Ас қорыту жүйесі
attachment -> 14 орта мектеп биология пәні мұғалімі Жолдасбаева Зауре Конакбаевна Тамақтану гигиенасы. Асқазан-ішек ауруларының алдын алу. Сабақтың мақсаты
attachment -> Кездесуі қолданылуы
attachment -> Республикалық «Инновациялық педогогикалық идеялар фестивалі» конкурсының аудандық кезеңіне сұраныс




©stom.tilimen.org 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет