Сабақ барысында қолданылған әдіс-тәсілдер тиімділігі: «Миға шабуыл», «Мағынаны тану»



жүктеу 88.38 Kb.
Дата17.07.2017
өлшемі88.38 Kb.
түріСабақ

Қосымша мәліметтер

Өткізілетін сабақ бойынша мұғалім жазбасы
Сабақ барысында қолданылған әдіс-тәсілдер тиімділігі: «Миға шабуыл», «Мағынаны тану», « » жасау, кесте толтыру, «жуан және жіңішке сұрақтар», «Конверт-сұрақ», «Эссе жазу» арқылы оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын артып алған білімді тәжірибеде қолдана біледі. .

Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді: оқушының сабаққа деген ынтасын арттырады.

Оқушылардың белсенділігі: Топтық, жұптық, жеке жұмыс барысында.

Сабақтың мақсатына жету жолындағы қадамдардың маңыздылығы: Блум таксономиясын пайдалану арқылы.


Кездескен кедергілер мен оны ескеру жолдары топпен жұмыста жеке оқушының топпен араласа алмауын, тапсырма орындау барысында өз пікірін ортаға салуын қадағалау.


Тақырыбы: § 1.Тарихтағы «Орта ғасыр» түсінігі

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7 .

қатысқаны:

Қатыспағаны

Сабақта меңгерілетін дағдылық мақсаттар:

«Орта ғасыр» түсінігінің мәнін анықтаймыз;

орта ғасырлар тарихының хронологиялық шеңберін анықтаймыз және оны уақыт сызығына саламыз; «ерте, дамыған және кейінгі орта ғасырлар» түсініктерімен танысамыз.


туралы мәлімет беру. таныстыру. сөздерінің мәнін түсінуге үйрету.

Табыс кретерийлері:

Барлық оқушылар: «Орта ғасыр» түсінігінің мәнін анықтай біледі.

Орта ғасырлар тарихының хронологиялық шеңберін анықтай алады және оны уақыт сызығына салады. «Ерте, дамыған және кейінгі орта ғасырлар» түсініктерінің мәнін ажырата алады






Оқушылардың көпшілігі: қосымша деректер арқылы жұмыс жасай алады.




Кейбір оқушылар: тірек сөздерді пайдалана отырып шығармашылық тапсырмалар орындайды.


Осыған дейін меңгерген білім:

6-сынып бойынша материалдарды меңгерді.

Күтілетін нәтиже:

Қазақстан тарихы бойынша тарихи құжаттармен жұмыс жасайды. Өз пікірін ұсынады..Алған білімдерін тәжірибеде қолдана біледі.

Керекті құрал –жабдықтар мен көрнекіліктер:

суреттер, қағаз қиындылары, интерактивті тақта , дүние жүзі картасы №2. стикер, түрлі-түсті бояу, флипшарт, бағалау қағаздары.

Сабақтың барысы:

Уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Білу

2-3 мин

Миға шабуыл

Интерактивті тақтаға «Қайталау–оқу айнасы» әр түрлі деңгейдегі сұрақтар берілед


6-сыныпта өткен тақырыппен жаңа тақырыпты байланыстыратын қысқа сюжет ұсыну. Интерактивті тақтадағы сұрақтар арқылы оқушылардың кезекпен жауап беруі сұралады.

Оқушылар интерактивті тақтадан кез-келген ұяшықты таңдайды да,топ мүшелері кезектесіп жауап береді. Оқушылар еске түсіреді, талдайды.



Түсіну

10 мин




Кілт сөздерді пайдалана отырып сөздердің мағынасын өз сөздерімен жеткізу.

Орта ғасыр

«Қара түнек кезең»

Гуманистер

Қайта өрлеу

Жаңа дәуір

Ерте орта ғасырлар

Дамыған орта ғасырлар

Кейінгі орта ғасырлар
Оқушыларға қағаз қиындыларына жазылған сөздер: дамыған, орта, ғасыр, ерте.

Оқушыларды осы сөздер арқылы топқа бөлу.

Осы көрстелген жаңа тақырыпты оқушыларға жинақтау үшін жаңа материалдарға байланысты ресурстар беру, өз бетерінше дайындық жасату.Кітаппен жұмыс жасату Постер арқылы тақырыптарын қорғату




.

Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту

Постер арқылы бар білімдерін топпен талқылап отаға топтан оқушы шығып, тапсырманы постер арқылы қорғайды және өз пікірлерін ортаға салады., бір-біріне түсіндіреді, тақырыпты жинақтайды


Қолдану

10 мин

«Конверт-сұрақ» әдісін қолдану

Тақырыпты оқи отырып әр бөліктермен жұмыс жасау.

Сабақта қолданылатын әдіс оқушыларды сыни ойлауына ықпал етеді. Мұнда әр бала, өз ойын айтып,шығармашылығын қалыптастырады. Ол дегеніміз – бала бұрын тек тыңдаушы болса, енді ізденуші, өз ойын дәлелдеуші, ұйымдастырушы рөлін атқарады. Сын тұрғысынан ойлау қабілеттері сабақ үстіндегі проблемалық сұрақтарды шешу кезінде, бір сұраққа бірнеше нұсқада жауап берумен және ситуациялық жағдайлардан жол тауып шығу әрекеттерінен байқалады.

ұйымдастырушы рөлін атқарады.

1 кесте. Уақыт сызығы



Ежелгі дүние

Орта ғасырлар

Жаңа

дәуір


Қазіргі заман

3

2

1

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

Б.з.д.

Біздің заманымыз

№2 кесте.



Орта ғасырлар тарихы

Ерте орта ғасырлар

V ғ. – XI ғ. Ортасы



Дамыған орта ғасырлар XI ғ. ортасы – XV ғ.

Кейінгі орта ғасырлар XV ғ. екінші жартысы – XVII ғ. ортасы

• Жаңа мемлекеттер пайда болды.

• Сословиелік-өкілдік монархиялар қалыптасты

• Христиан шіркеуі екіге бөлініп кетті.

• Саяси бытыраңқылық басталды.




• Қалалар гүлденді.

• Абсолюттік монархиялар қалыптасты.

• Адамның бүкіл өмірі католик шіркеуінің қатаң бақылауында болды.

• Орталықтанған мемлекеттер құрылды.



• Дін саласында реформация басталды.

• Гуманистік идеология қалыптасты.

• Ұлы географиялық ашылулар іске асты.

• Абсолютизм дағдарысқа ұшырады.


3 кесте .Ғылымда және көркем әдебиетте орта ғасырларды



қалай сипаттады?

Қаратүнек орта ғасыр

Жарқын орта ғасыр

Антикалық мәдениет, ғылым және білім ұмытылды.

Адамның рухани өмірі толықтай шіркеуге бағындырылды.

Ой-өрісі католик дінінің идеяларына сәйкес келмегендер отқа өртелді.

Қарапайым халық сауатсыз, қараңғы болды.



Орта ғасырлық серілер ерліктің, тектіліктің, өрліктің үлгісі болды.

Қиын-қыстау кезеңде елін жаудан аман алып қалған дана билеушілер болды.

Өмір мен табиғаттың құпиясын түсінген ғалым монахтар болды.

Халық еңбекқор және мейірімді болды.






Оқушы кестелермен танысады.Кестелердің ерекшеліктерін анықтайды.Шешім қабылдайды,шешімді жүзеге асырады.Қолданысқа енгізеді.

Сергіту сәті

2-3 мин

«Көңілді күй» атты жаттығу жасау. Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау

Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды.


Талдау

7-8- мин

Әр топқа тапсырмалар таратылады

1топ.Ойлан: «Орта ғасыр» түсінігі қалай пайда болды?

2-топ. Ойлан: Орта ғасырлар тарихының мерзімдік шегі қандай?

3-топ. Анықта: Неліктен гуманистер орта ғасырларды «қара түнек кезең» деп атады?



4-топ. Ойлан: Орта ғасырларды «қара түнек» деуге де, «жарқын кезең» деуге де болады. Сен үшін қайсысы шындық?

Әр топтан оқушы шығып жаттығулар орындайды

Жинақтау.

6-7 мин


Білімін тексереді. Жуан және жіңішке срақтар қою арқылы.

  1. «Орта ғасыр» түсінігі қалай пайда болды?

2. Гуманистер деген кімдер?

3. Уақыт сызығын пайдаланып, ежелгі дүние және орта ғасырлар кезеңдерінің мерзімдік шегін анықта.

4. Орта ғасырлар тарихы қандай сатыларға бөлінеді?
Тарих туралы топ бойынша Эссе жазу, жинақтайды, бір-бірін бағалайды

Оқушылардың мақсаты берілген тақырыпқа арнап өз ойларын жеткізу



Бағалау.

2-3 мин

Әр топқа бағалау парақтарын тарату, бағалау шкаласын тақтаға ілу керек

Әр топ бағалау парақшасымен өздерін бағалайды

Үйге тапсырма
3-4 мин

Рим империясының құлауы.

§ 1.Тарихтағы «Орта ғасыр» түсінігі. Суреттерді салыстыру. Контур карта түсіру.

Оқиды, мазмұндайды, сұрақтарға жауап дайындайды.

Рефлекция.
2-3 мин

Екі жұлдыз , бір тілек

Стикерлерді толтыру

Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойынын стикерге жазып, тақтаға іледі (2 мин)

ББҮ кестесін толтыру



Оқушылар кері байланыс арқылы өздерінің сабақтан алған әсерлерін, ұсыныс, тілектерін жазады.

Қосымша мәліметтер

Өткізілген сабақ бойынша мұғалім жазбасы

Ескерту. Бұл парақ сабақтан кейін ұстаз өткізген сабағына өзі баға бере отырып толтырады.Келесі сабақта жіберілген кемшіліктерді қайталамауға. жетістіктерін саралауға арналған парақша

Тақырыбы


Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7

Қатысқаны:

Қатыспағаны:

Сабақта меңгерілітін дағдылық мақсаттар:

Барлық оқушылар:

Табыс кретерийлері:

Оқушылардың көпшілігі:

Осыған дейін меңгерілген білім:

Кейбір оқушылар:

Күтілетін нәтиже:




: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Жеке оқушымен жұмыс дәптері
attachment -> Сыныбы: 8-сынып Тақырыбы: Қалқанша бездің құрылысы мен қызметі Мақсаты
attachment -> 1. Ішкі секреция бездерінен бөлінетін сұйықтық Гормондар
attachment -> Тақырыбы: Зиянды әдеттен сақтан Мақсаты: а білімділігі
attachment -> Сабақтың тақырыбы: Ас қорыту жүйесі
attachment -> 14 орта мектеп биология пәні мұғалімі Жолдасбаева Зауре Конакбаевна Тамақтану гигиенасы. Асқазан-ішек ауруларының алдын алу. Сабақтың мақсаты
attachment -> Кездесуі қолданылуы
attachment -> Республикалық «Инновациялық педогогикалық идеялар фестивалі» конкурсының аудандық кезеңіне сұраныс




©stom.tilimen.org 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет