Сабақ барысында қолданылған әдіс-тәсілдер тиімділігі: «Миға шабуыл», «Кесте құрастыру», «жигсо» әдісі



жүктеу 92.2 Kb.
Дата22.02.2018
өлшемі92.2 Kb.
түріСабақ

Қосымша мәліметтер

Өткізілетін сабақ бойынша мұғалім жазбасы
Сабақ барысында қолданылған әдіс-тәсілдер тиімділігі: «Миға шабуыл», «Кесте құрастыру», «ЖИГСО » әдісі, «Глосарий» құрастыру, «Жуан және жіңішке сұрақтар», «Конверт-сұрақ», «Эссе жазу», «Постер қорғау» арқылы оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын артып алған білімді тәжірибеде қолдана біледі. .

Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді: оқушының сабаққа деген ынтасын арттырады.

Оқушылардың белсенділігі: Топтық, жұптық, жеке жұмыс барысында.

Сабақтың мақсатына жету жолындағы қадамдардың маңыздылығы: Блум таксономиясын пайдалану арқылы.


Кездескен кедергілер мен оны ескеру жолдары топпен жұмыста жеке оқушының топпен араласа алмауын, тапсырма орындау барысында өз пікірін ортаға салуын қадағалау.


Тақырыбы: § 2. Халықтардың ұлы қоныс аударуы және Батыс Рим империясының құлауы


Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7 .

қатысқаны:

Қатыспағаны

Сабақта меңгерілетін дағдылық мақсаттар:



Табыс кретерийлері:

Барлық оқушылар: Батыс Рим империясының құлау себептерін анықтайды.

Герман тайпалары негізін қалаған «варварлық мемлекеттер» тарихымен танысады.








Оқушылардың көпшілігі: қосымша деректер арқылы жұмыс жасай алады.




Кейбір оқушылар: тірек сөздерді пайдалана отырып шығармашылық тапсырмалар орындайды.


Осыған дейін меңгерген білім:

«Орта ғасыр» түсінігінің мәнін анықтай біледі.

Орта ғасырлар тарихының хронологиялық шеңберін анықтай алады және оны уақыт сызығына салады.

«Ерте, дамыған және кейінгі орта ғасырлар» түсініктерінің мәнін ажырата алады.


Күтілетін нәтиже:

Қазақстан тарихы бойынша тарихи құжаттармен жұмыс жасайды. Өз пікірін ұсынады..Алған білімдерін тәжірибеде қолдана біледі.

Керекті құрал –жабдықтар мен көрнекіліктер:

суреттер, қағаз қиындылары, интерактивті тақта , дүние жүзі картасы №2. стикер, түрлі-түсті бояу, флипшарт, бағалау қағаздары.

Сабақтың барысы:

Уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Білу

5-6 мин

Миға шабуыл

Интерактивті тақтаға «Қайталау–оқу айнасы» әр түрлі деңгейдегі сұрақтар берілед


Өткен сабақты қайталау. Сәкестендіру, сылыстыру, қатесін тап, жазбаша диктант, жабық, ашық тестер мен кесте толтыру арқылы үй тапсырмасын еске түсіре отырып қайталатуға болады.
1 кесте. Уақыт сызығын анықта

Ежелгі дүние

Орта ғасырлар

Жаңа

дәуір


Қазіргі заман

3

2

1

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21






№2 кесте. Орта ғасыр кезеңі кестені аяқта.



Орта ғасырлар тарихы

Ерте орта ғасырлар

V ғ. – XI ғ. Ортасы



Дамыған орта ғасырлар XI ғ. ортасы – XV ғ.

Кейінгі орта ғасырлар XV ғ. екінші жартысы – XVII ғ. ортасы









3 кесте .Ғылымда және көркем әдебиетте орта ғасырларды



қалай сипаттады?







Антикалық мәдениет, ғылым және білім ұмытылды.

Адамның рухани өмірі толықтай шіркеуге бағындырылды.

Ой-өрісі католик дінінің идеяларына сәйкес келмегендер отқа өртелді.

Қарапайым халық сауатсыз, қараңғы болды.



Орта ғасырлық серілер ерліктің, тектіліктің, өрліктің үлгісі болды.

Қиын-қыстау кезеңде елін жаудан аман алып қалған дана билеушілер болды.

Өмір мен табиғаттың құпиясын түсінген ғалым монахтар болды.

Халық еңбекқор және мейірімді болды.





Мұғалім берген тапсырманы орындау,әр топ өз білгендерін, білетіндерін сыни тұрғыдан ойлау арқылы нақты дәлелдермен жауап береді,




Түсіну

4-5 мин

Постермен өткен тақырыпты қорғау





1.Тірек сөздерді пайдалана отырып негізгі идеяларын анықтау және олардың өзара байланыстарын келтіру.Тірек сөздер арқылы топқа бөліну. Варварлар, Рим империясы, лимес, герман тайпалары, тинг, Халықтардың Ұлы Қоныс аударуы

2. Мұғалім екі тақырыпты оқушыларды қатыстыра отырып түсіндірсе екі тақырыпты «ЖИГСО» әдісі бойынша оқулықты оқи отырып оқушы зертеу жұмыстарын жүргізеді.Зерттеуді таблица жүзінде көрсетіп қысқаша мазмұндап беруге болады..

Таблица:

1.Рим империясындағы дағдарыс


2.Ежелгі германдықтардағы рулық-тайпалық қатынастардың ыдырауы.


3.Батыс Рим империясының құлауы және варварлық мемлекеттердің пайда болуы


4. Франктер.


Ойлан: Герман тайпаларында өркениеттің дамуына не себеп болды?

Герман тайпаларының қоғамдық құрылымы рулық-қауымдық сатыда болды




ІV–VІІ ғасырлардың аралығын «Халықтардың ұлы қоныс аудару» уақыты деп атайды

Ойлан: Франктер мемлекеті қай жерде құрылды?

Ойлан: Майордомдар деген кімдер?





.

Оқушы кестелермен танысады .Кестелердің ерекшеліктерін анықтайды.Шешім қабылдайды,шешімді жүзеге асырады.Қолданысқа енгізеді.

Сұрақтарға жауап бере отырып өз ойларын ортаға салады. Тақырыптың мағнасын түсінеді.


Қолдану

10 мин

«Конверт-сұрақ» әдісін қолдану

2-тапсырма . Әр топ өздері оқыған тақырыпшаның ішінен белгілі бір тақырыптың ортақ мәнін ашатын белгіні тауып сол бойынша постер қорғайды



Әр топқа тапсырмалар таратылады.

1-тапсырма Термин сөздерге глоссарий құрастыр.Және келесі топқа ұсыну арқылы төрт топта термин сөздермен жұмыс жасайды.

1топ. «Варварлар»

2 топ. «Тинг» сөзі

3.топ «Лимес»

4топ. «Вандал»


Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту

Постер арқылы бар білімдерін топпен талқылап отаға топтан оқушы шығып, тапсырманы ппостер арқылы қорғайды және өз пікірлерін ортаға салады., бір-біріне түсіндіреді.



Сергіту сәті

2-3 мин

«Көңілді күй» атты жаттығу жасау. Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау

Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды.


Талдау

7-8- мин

Әр топқа тапсырмалар таратылады

Картамен жұмыс

1. Картадан кельттер мен германдықтар орналасқан аймақтарды көрсет.

2. Герман тайпаларының негізгі одақтары кімдер, картада олар қайда орналасқан?

3. Картадан Хлодвиг мұрагерлері кезінде Франк крольдігінің қалай өскен?

4. Верден шарты бойынша Ұлы Карл империясы картада қалай бөлінген? Империяның ыдырау себебін түсіндір.





Жинақтау.

4-5 мин


Білімін тексереді. Жуан және жіңішке срақтар қою арқылы.:

1. Рим империясындағы дағдарыстың басты себебі не?

2. Римдіктерге қарсы соғысқан герман көсемдерінің есімін еске түсір.

3. Франктер неліктен христиан дінін қабылдады?

Эссе «Халықтардың Ұлы қоныс аударуы».





Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларды қатесіз топпен орындау, білімдерін тексеру.

Топпен жұмыс жасау



Бағалау.

2-3 мин

Әр топқа бағалау парақтарын тарату, бағалау шкаласын тақтаға ілу керек

Әр топ бағалау парақшасымен өздерін бағалайды

Үйге тапсырма
3-4 мин

§ 2. Халықтардың ұлы қоныс аударуы және Батыс Рим империясының құлауы. Қосымша деректер жинқтау. Контур карта түсіру.

Оқиды, мазмұндайды, сұрақтарға жауап дайындайды.

Рефлекция.
3-4 мин

Екі жұлдыз , бір тілек

Стикерлерді толтыру

Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойынын стикерге жазып, тақтаға іледі (2 мин)

ББҮ кестесін толтыру



Оқушылар кері байланыс арқылы өздерінің сабақтан алған әсерлерін, ұсыныс, тілектерін жазады.

Қосымша мәліметтер

Өткізілген сабақ бойынша мұғалім жазбасы

Ескерту. Бұл парақ сабақтан кейін ұстаз өткізген сабағына өзі баға бере отырып толтырады.Келесі сабақта жіберілген кемшіліктерді қайталамауға. жетістіктерін саралауға арналған парақша

Тақырыбы§ 2. Халықтардың ұлы қоныс аударуы және Батыс Рим империясының құлауы


Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7

Қатысқаны:

Қатыспағаны:

Сабақта меңгерілітін дағдылық мақсаттар:

Барлық оқушылар:

Табыс кретерийлері:

Оқушылардың көпшілігі:

Осыған дейін меңгерілген білім:

Кейбір оқушылар:

Күтілетін нәтиже:




: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Жеке оқушымен жұмыс дәптері
attachment -> Сыныбы: 8-сынып Тақырыбы: Қалқанша бездің құрылысы мен қызметі Мақсаты
attachment -> 1. Ішкі секреция бездерінен бөлінетін сұйықтық Гормондар
attachment -> Тақырыбы: Зиянды әдеттен сақтан Мақсаты: а білімділігі
attachment -> Сабақтың тақырыбы: Ас қорыту жүйесі
attachment -> 14 орта мектеп биология пәні мұғалімі Жолдасбаева Зауре Конакбаевна Тамақтану гигиенасы. Асқазан-ішек ауруларының алдын алу. Сабақтың мақсаты
attachment -> Кездесуі қолданылуы
attachment -> Республикалық «Инновациялық педогогикалық идеялар фестивалі» конкурсының аудандық кезеңіне сұраныс




©stom.tilimen.org 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет