Ақмола облысы, Зеренді ауданы, Раздольный ауылы Раздольный орта мектебі Химия,биология пәнінің мұғалімі Асылхан Сайра



жүктеу 53.29 Kb.
Дата30.06.2017
өлшемі53.29 Kb.

Ақмола облысы, Зеренді ауданы, Раздольный ауылы Раздольный орта мектебі Химия,биология пәнінің мұғалімі Асылхан Сайра

Сабақтың тақырыбы: Қанның артермиялық қысымы.Қанның тамырлармен қозғалуы. Сабақтың мақсаты: Қанның тамырлар бойымен қозғалуы қалай жүзеге асырлатынын түсіндіру, «қан қысымы», «тамырдың соғуы» ұғымдарын тұжырымдау.

Міндеттері: Білімділігі:- «қан қысымы», «тамырдың соғуы» деген жаңа анотомиялық физиологиялық түсініктер беру. Заттардың тасымалдануы тақырыбы бойынша оқытылған материалдан алған білімдерін қайталау, бекітіу.

Дауытушылық: Тұрақты түрдегі ерікті зейін қоюды дамыту, оқушылардың анализ, синтез, салыстыру, қорытындылау, нақтылау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Оқушылардың диактеликалық- материалистік көзқарастарын қалыптастыру. Өзін-өзі бақылау дағдысын тәрбиелеу.

Сабақтың типі: аралас

Сабақтың әдісі: сұрақ жауап

Көрнекілік: Жаңа технология бойынша оқытудың жеті модулін қолдану.

Ұйымдастыру кезеңІ:

Мұғалімнің көшбасшылығы оқушылардың психологиялық ахуалымен танысу.



Тренинг өткізу: «Жүрек жылуы». Сан бойынша екі топқа бөлдім.



Миға шабуыл СТО-ның «Сізден сұрақ, бізден жауап» стратегиясы бойынша өткен тақырыппен жаңа тақырыпты байланыстыра отырып сұрақ жауап арқылы білімдерін тексердім.

І- топ

1. Қанайналым мүшелерін ата. ( Жүрек, қантамырлар)

2. Қанның сол жақ қарыншадан барлық мүшелер мен ұлпаларға, оң жақ жүрекш еге қозғалуы қан айналымның қай шеңбері? (Үлкен қанайналым)

3.Ең үлкен қан тамыр?( қолқа)

4. Қан айналым қызметі қандай? (тасымалдаушы, реттеуші, қорғаныш)

5.Ең ұсақ жіңішке қан тамырлар? (қыл тамыр)

6.Жүрек минутында неше рет соғады? (60-70 рет)

7.Жүректің өзінде пайда болатын импульс әсерінен жиырылу қабілетін не дейміз? (Жүрек автоматизмі)

8.Ересек адамның жүрегінің массасы (250-300г)

9.Қабырғасы қалың иілгіш серпімді тамыр. (артерия)

Жүрек жұмысы неше кезеңнен ажыратылады?( үш кезең)

ІІ- топ

1.Адам организмінде неше литр қан болады? (5 литр)

2.Ақшыл сары түсті сұйықтық (лимфа)

3.Қанның неше пайызын су иеленеді?(90-92)

4.Эритроциттер неше күн өмір сүреді?(120 күн)

5.Фогоцитоз құбылысын ашқан кім? (И.И. Мечников)

6.Иммундық жүйенің құрылымдық элементі.(лимфоциттер)

7.Өз еркімен қан беретін адам.( донор)

8.Резус-фактор.(ерекше нәруыздық зат)

9.Капиллярдың вена ұшы бірігіп не түзеді?( венула)

10. Қанның оң жақ қарыншадан өкпеге, одан сол жақ жұрекшеге қозғалуы қанайналымның қай шеңбері? (Кіші қанайналым)

Қызығушылдығын ояту. Оқушыларға манометрді көрсет арқылы сұрақ бере отырып екі оқушыны шығарып біреуін орындыққа отырғызып біреуіне манометр арқылы екінші оқушының қысымын тексерттім. Жаңа сабаққа көшу.

Топтық жұмыс:« Мағынаны ажырату» , Қанның артермиялық қысымы.Қанның тамырлармен қозғалуы қызметін топтастыру барысында өз ойларын флеипчартқа түсіру. Әрбір топтан бір оқушы шығып қорғайды.





Топтық жұмыс:Сәйкестігін табу кесте толтыру.

І-топ

  1. Қан ағатын ең тар бөлік

  2. Қанның тамырлармен қозғалуы

  3. Қан қысымының төмендеуі

  4. Артерияда қан тудырытынқысым

  5. Жүрекшелердің бір жиырылуынан екінші жиырылуға дейінгі кезең

  6. Жүрек қызыметін күшейтеді

  7. Жалпы босаңсу

  8. Сыртқы қабат

  9. Жүрек неше қуысты

  10. ЖИТС қоздырғышы

Нейрогуморальды факторлар арқылы

Гипотония

Үзіліс

Эпикард
Артериялық



Вирус

4

Жүрек циклі



Адреналин

Қолқа



ІІ-топ

1.Тромбоциттер қызметі

2.Қан ұйымайтын ауру

3.Ликоциттердің тіршілік ұзақтығы

4.Фибриогені жоқ қан плазмасы

5.Қанға қызыл түс беретін нәруыз

6.Адам ауырғаннан кейін пайда болатын иммунитет

7.Жүректің оң жақ бөлігінде

8.Қан мүшелер мен ұлпалардан жүрекке ағатын ірі тамыр

9.Жүрек әрбір жиырылғанда пайда болатын артерия қабырғасының ырғақты тербелісі

10.Қолқада қан жылдамдықпен ағады



Гемофилия

Сарысу


Гемоглобин

2-4 кейде, бірнеше жыл

Жүре пайда болатын

Үш жақтаулы қақпақша


5м/с

Тамырдың соғуы


Қан ұюға қатысыды
Көк тамыр

Бекіту кезеңі: Зертханалық жұмыс

Сабақтың тақырыбы:Мөлшерлі жүктемеге дейін және кейін тамырдың соғуын есептеу.

Сабақтың мақсаты: Тамырдың соғуын есептеп үйрену. Тамырдың соғуын есептеп үйренуарқылы жүрек жиырылуының жиілігін анықтауды үйрену. Қорытындысын жасау.

Қажетті құрал: секундық бағдаршасы бар сағат.

Жұмыстың барысы:

Бір минуттағы тамыр соққысының саны.Дәптерге толтыру.



Отырғанда

Тұрғанда

10 рет отырып, тұрғаннан кейін



Бағалау: Бағалау парағы бойынша оқушылар өз-өзін бағалайды.

Оқушының аты жөні



Оқушының аты жөні

Үй тапсырмасы

«Сізден сұрақ,, бізден жауап

Топтық жұмыс

Сәйкестігін анықтау тест

Зертхана- лық жұмыс

Қорытынды баға



Үйге тапсырма§39қайталау

Ашық сабақ:

Қанның артермиялық қысымы.

8-сынып


Асылхан.С
: images -> Razrabotkaurokov
Razrabotkaurokov -> Оқулық, ғаламтор, «А.Құнанбаев»
Razrabotkaurokov -> Сабақтың тақырыбы: «ҚЫС» А. ҚҰнанбаев «ҚАР» С. Шаймерденов»
Razrabotkaurokov -> Сабақтың тақырыбы: ас атасы нан сабақтың мақсаты
Razrabotkaurokov -> Ныганова Айгуль Еламановна Степногорск қаласы №5 С. Сейфуллин атындағы мектеп – лицейінің биология пәні мұғалімі
Razrabotkaurokov -> Баймуратова Назым Зейнелгабиденовна Шортанды ауданы «Бозайғыр орта мектебінің» мм биология пәні мұғалімі Ауыз қуысында астың қорытылуы. Сабақтың мақсаты
Razrabotkaurokov -> Уакаева Гульнар Кадесовна биология пәні мұғалімі Зеренді ауданы Жылымды негізгі мектебі Сын тұрғысынан ойлау технологиясының тиімділігі
Razrabotkaurokov -> Ақжанова Асемгуль Ботабаевна Красный Яр №1 орта мектебінің биология пәні мұғалімі Сабақтың тақырыбы
Razrabotkaurokov -> Каженова Динара Жангалиевна дене шынықтыру нұсқаушысы Көкшетау қаласы «№11 «Арай» бала бақшасы» мкқК




©stom.tilimen.org 2017
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет